Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

Цікаві факти про Михайла Максимовича – першого ректора Київського університету

Є люди, чиє життя схоже на яскраві довершені українські мальви, що завжди квітнуть. Таким був і Михайло Максимович, перший ректор Київського університету, який народився 15 вересня 1804 року на Черкащині у дворянській родині.
✅️Михайло Максимович був універсальною людиною: окрім першого ректорства в університеті Святого Вролодимира, збагатив українську науку як енциклопедист, філолог, етнограф, фольклорист, ботанік, зоолог, історик, археолог тощо.
✅️Коріння його роду – з гетьманської козацької старшини. Батько був суддею, а по маминій лінії (Гликерії Федорівни Тимківської) усі її брати були професорами університетів.
✅️У 1812 – 1819 роках Михайло навчався в Новгород-Сіверській гімназії, яку заснував один із його дядьків – професор Харківського університету Ілля Федорович Тимківський. Розкішна природа Чернігівської Сіверщини назавжди пробудила в ньому інтерес до ботаніки.
✅️А любов до словесності пробудив у ньому інший його дядько – Роман Федорович Тимківський, професор грецької і римської літератури московського університету, який досліджував ще й творчість Нестора-літописця.
✅️У душі Михайла завжди відлунювали українські пісні, тож у 1827 році він видав свою першу дослідницьку працю «Малоросійські пісні», а за 7 років – фольклорну збірку «Українські народні пісні».
✅️Михайло Максимович створив власний правопис – максимовичівку – в 1827 році. Йшлося про систему українського правопису на етимологічних принципах. Однак він сам критично осмислював своє творіння і ось що про це писав: «кажучи правду, так мій спосіб писання важчий не читаючому, а пишучому, і особливо мені першому, що взяв на себе труд відшукувати корінні звуки, які покриваються звуком і, що інколи незовсім легко».
✅️Загалом голос рідної землі завжди його до себе кликав. Тож він, не довго розмірковуючи, погодився на пропозицію очолити новостворений Київський університет Святого Володимира у жовтні 1834 року. На той час йому було всього 30 років, і він став наймолодшим ректором у Європі.
✅️На посаді ректора пробув близько року, але змушений був її покинути за станом здоров’я. Проте залишався викладати в університеті аж до 1840 року.
✅️Одружився пізно, аж у 49 років. Його обраницею стала більше ніж удвічі молодша донька сусіднього поміщика Марія Товбич – жінка неймовірної краси, портрет якої малював Тарас Шевченко.
✅️До речі, Кобзареві приписують роман із нею і називають його ледь не батьком сина Максимовичів. Але чутки залишаються чутками, беззаперечними ж є факти: слова захоплення Шевченка в щоденнику про дружину Максимовича та листування з нею.
✅️Михайло Максимович прожив 30 років у родинному хуторі Михайлова Гора. Багато в цей період працював та досліджував. Зокрема, доводив, що Україна – пряма спадкоємиця Київської Русі, аналізував добу козаччини, збирав фольклор. Загалом, окрім Тараса Шевченка, приятелював із багатьма тодішніми відомими діячами української культури.
✅️У листопаді 1873 року, у віці 69 років, його душа відлетіла у вічність, а тіло знайшло спокій у Михайловій Горі. На цьому місці зараз парк, а примітним об’єктом урочища Михайлова Гора є дуб Тараса Шевченка.
Університет, першим ректором якого він був, також носить ім’я Шевченка.
✅️Такі дивовижні перипетії долі в людини, історія життя якої така ж яскрава, як і колір головного корпусу університету, який він заснував.