Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

Михайлів день

«З дня Михайла Архангела зима морози кує»

.

Михайлів день – свято, коли християни вшановують небесного воїна Архістратига Михаїла та інших ангельських сил. Цей архангел має особливе значення для українців, особливо киян. Саме він зображений на гербі столиці і вважається її покровителем.

Невипадково біля Свято-Михайлівського монастиря є стіна пам’яті, яка присвячена тому, що полеглі українські воїни стали частиною його війська. Згідно з церковними переказами, Михайло переміг самого диявола та його підданих, і скинув їх із небес до пекла.

Михайлів день – свято, яке вперше відзначається цього року 8 листопада. Повна назва – Собор Архістратига Михаїла та інших Небесних сил безтілесних. Дата свята має досить цікаве походження: листопад у давні часи був дев’ятим за рахунком місяцем і символізував дев’ять ангельських чинів, і обраний восьмий день тому, що ангельський суд на Страшному суді здійсниться в 8 день.


У народі день отримав назву «Михайлівські відлиги» або «Михайлівські грязі» через те, що в листопаді  дороги підмерзали й відтавали. У багатьох слов’янських традиціях цей день асоціювався з початком зими.

На Поліссі з цією датою пов’язане одне з календарних поминальних свят  – Михайлівські діди, для якого готували кутю, борщ, кисіль та інші страви. 

Вже через тиждень після Михайла починається Пилипівка – 40-денний піст до Різдва. Тож перед постом потрібно було добре відсвяткувати за пишним столом. 

Існує багато регіональних звичаїв і прикмет, але спільним є те, що треба співати, танцювати і мати гарний настрій. На Михайлів день прийнято веселитися і запрошувати гостей.

На стіл обов’язково ставили багато страв. Люди вірили в те, що чим багатші й смачніші страви, тим більше задоволеним буде архангел. Традиційно у цей день подають до столу холодець із яловичини або свинини. Першим частували найповажнішого гостя.

 У народі архангел Михайло вважається головним борцем проти беззаконня і несправедливості серед людей. У цей день наші предки намагалися допомагати людям або займатися благодійністю. Також цього дня, кажуть, вирішуються всі сімейні проблеми та негаразди. 

У цю дату встановлено кілька заборон, а саме: відмовляти в допомозі, займатися роботою по дому, прибирати і прати, мити голову (інакше можна вимити весь розум). Не можна обманювати інших і намагатися заробити нечесним шляхом. Також цього дня не варто користуватися гострими предметами і різати ножем, щоб не накликати гнів святого.

Народні прикмети:

Якщо цього дня сніг буде мокрим, то майбутній урожай буде хорошим.
Якщо стоятимуть густі тумани, то така погода протримається до зимового Миколая.
Якщо на Михайла ніч ясна, то зима буде сніжна й красна.
Якщо Михайло дощем служить – добру й суху весну ворожить.
Як на Михайла вітер з полудня, то буде тепло і до пів грудня.
День на Михайла похмурий і на деревах іній – до хорошого врожаю.
Від Михайла зима морози кує.
Як Михайло закує, то Микола не розкує.
Якщо на Михайла ніч ясна, то буде зима сніжна й красна.

Існує прикмета про те, що на День святого Михайла випадає перший густий сніг. Кажуть, що це святий приходить на землю – «Михайло на білому коні приїхав».

Марія Середа