Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

МАНДРИКИ ВІД НАМИНАЙОК

Пропонуємо вам мандрівку у світ гурманського задоволення. Мандрівку з мандриками. Що таке мандрики?
Мандри́ки або мандриги — кулінарний виріб з сиру та тіста, яке готували в Україні на християнське свято на честь апостолів Петра та Павла 12 липня. Випікали ці коржики з пшеничного тіста, зібраних під час Петрівки сколотин та перевареної сироватки, а також додавали сир та яйця. Назву цих виробів у народі пов’язували з легендою про мандрування світом апостолів Петра й Павла, у яких зозуля вкрала одного «мандрика» і за це її Бог покарав — саме о цій порі вона перестає кувати. Ще люди з цього приводу казали, що зозуля «мандриком вдавилася», але якщо її кування чути було й після Петра, то це вважали на нещастя. У Карпатах та Прикарпатті пастухи влаштовували свято на вигонах та полонинах: пекли мандрики, веселились, змагались, танцювали. Проводили обряд «копання Петра», коли викопували в землі по периметру квадратну канаву (куди, сівши, можна було опустити ноги), а всередині на траві накривали «стіл» з наїдками. Співали пісень.
Пропонуємо Вам рецепт :
Борошно просіяти на тістову дошку, зробити в ньому заглиблення, в яке покласти яйця, розтерті варені жовтки, вершкове масло, цукор, сметану, сіль і швидко замісити тісто. Тісто покласти на тарілку, накрити чистим рушником і винести в холодне місце на 30-40 хв. Після цього тісто розкачати тонким шаром (завтовшки 0,5 см), вирізати склянкою або спеціальною вирізкою кружки. На кружки накласти рівним шаром ягоди з варенням ( чи будь-яку іншу начинку), а край кружка загорнути зигзагоподібно всередину. Якщо ягоди беруть свіжі, то їх попередньо тушкують, зливають з них сік, що утворився, і додають на смак цукор. Мандрики укладають на змащений лист і ставлять в духовку на 10—15 хв. для випікання.
На 3 склянки борошна — 1/2 склянки сметани, 100 г вершкового масла, 2 яйця, 2 варених жовтки, 2 ст. ложки цукру, 1/2 чайної ложки солі.
Смачного!
#Словопис #народні_традиції #українські_страви #відроджуймо #мандрики_й_мандрівки #наминайки