Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

БОРЩ – СВІТОВИЙ ШЕДЕВР УКРАЇНСЬКОЇ КУХНІ

Настав час зануритись у давні часи. І розповісти, як на світ з’явився борщ – унікальна українська страва.

Нашим пращурам підвладно все! Хліборобство процвітає, тваринництво розвивається. Чоловіки вже з самого ранку ловлять рибу, щоб дружина приготувала смачний обід, а хтось і бджіл розводить, щоб поласувати медом.

Але дечого все одно не вистачає. Думали українці, гадали… Здається, настав час створити світовий шедевр української кухні.

Цікаво знати, що перші згадки про цю страву припадають ще на час Київської Русі. Назва страви походить від старослов’янського «б’рщь» (буряк).

Вже здогадалися? Саме так, це борщ.

Тож приходить буряк на кухню та й каже пращурам: «Я буду основною складовою страви, бо дам смак і забарвлення». Пращури погодились.

Прибігає за ним капуста, наголошуючи, що без неї борщ буде несмачний та й буряку буде не цікаво, а їй він надасть свого забарвлення.

«Я також хочу потрапити до цієї страви», – тихо в куточку промовляє морква, «я хоч забарвлення не дам, але смаку від мене буде багато». Пращури порадились і вирішили, чим більше овочів, тим смачніше, хай стрибає до каструлі.

За дверима щось так головно тупоче, ой, та це ж прийшов великий шмат м’яса: «Я теж хочу бути інгредієнтом борщу!», – голосно заявляє. На що пращури відповідають: «Ми не можемо тебе взяти, це дуже великі затрати для нас!». М’ясо засмутилось, але пращури пообіцяли, що обов’язково додаватимуть його до борщу у святкові дні.

Цікаво знати: у давні часи м’ясо у борщі можна було зустріти лише на великі свята, бо свиней часто кололи, а іншу худобу під час навали забирали ординці.

Ось, власне, всі інгредієнти підібрано та можна готувати кулінарний шедевр. Стоп! А де картопля, мабуть, поцікавитесь ви?

Цікаво, що спочатку борщ готували з капустою, буряком, морквою, петрушкою, а картопля з’явилась пізніше.

Йшли роки, з’являлось більше можливостей та продуктів. Для смакоти почали нарізати сальце, а після вдалих походів козаків на столі з’явився часник та різноманіття спецій. З роками приготування борщу отримало більше 30 рецептів. Кожна господиня має свої таємниці.

Цікаво знати, що справжній борщ, згідно з народними приказками, має бути таким, щоб ложка в ньому стояла і за парою від миски за столом дітей не було видно.

Ловіть один із рецептів класичного борщу:

Інгредієнти:

Вода – 1,5-2 л.

свинина або яловичина на кістці – 400 г

картопля – 4 шт. (середні)

буряк – 2 шт. (невеликі)

морква – 1 шт.

цибуля – 3 шт. (середні)

капуста білокачанна свіжа – 300 г

томатна паста – 2 ст. л.

соняшникова олія – 4-5 ст. л.

лимонна кислота – дрібка

сіль, лавровий лист, зелень – за смаком.

Спершу варимо бульйон. У каструлю наливаємо 1,5-2 літра води. Додаємо м’ясо й ставимо на середній вогонь. Перед закипанням знімаємо піну. Щойно бульйон закипить, накриваємо кришкою і варимо на повільному вогні годину-півтори.

Тим часом готуємо засмажку. Чистимо буряк, моркву та цибулю. Буряк натираємо на великій тертці, а моркву – на середній. Цибулю нарізаємо кубиками.

На середньому вогні в сковороді розігріваємо олію, висипаємо туди цибулю та моркву, смажимо 5 хвилин. Потім додаємо буряк (його можна посипати лимонною кислотою або збризнути соком свіжого лимона – так борщ буде по-справжньому червоним). Смажимо овочі ще 5 хвилин, додаємо томатну пасту, перемішуємо й смажимо все ще 5-7 хвилин.

А тепер варимо сам борщ. З бульйону виймаємо м’ясо і, поки воно холоне, кидаємо в бульйон нашатковану капусту. Через 5-10 хвилин додаємо нарізану соломкою картоплю. Відокремлюємо м’ясо від кістки й нарізаємо кубиками. Повертаємо м’ясо в борщ, солимо його й додаємо засмажку. Перемішуємо борщ, кладемо лавровий лист і дрібно посічену зелень, накриваємо кришкою та варимо все ще протягом 5-7 хвилин.

Подаємо борщ зі сметаною і зеленню.

Смачного!

Більше про рецепти української кухні можна дізнатись на експериментальному студентському ресурсі:

https://www.facebook.com/znaty.isty.lybyty

Наталія Манько