Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

ЗУПИНИМО ТУБЕРКУЛЬОЗ РАЗОМ

У  Києві  25 жовтня відбувся семінар для журналістів «Роль та значення журналістики у забезпеченні ефективної відповіді на виклики епідемії туберкульозу в Україні». Доповідачами на заході виступили: Віталій Руденко – керівник проекту, голова правління БО «Українці проти туберкульозу»; Оксана Савенко – представник ЦГС МОЗ України; Віктор Пилипенко – голова правління Всеукраїнської асоціації людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ»; Наталія Кожан – кандидат медичних наук, заслужений лікар України; Лілія Масюк – представник Альянсу громадського здоров’я, лікар-фтизіатр; Сергій Борткевич – національний експерт із АКСМ, співголова коаліції «Зупинимо туберкульоз разом».

Було проведене анкетування учасників щодо їх знань та ставлення до боротьби з туберкульозом в Україні. Наталія Кожан висвітлила ситуацію в світі та Україні зокрема, підходи до лікування. Лілія Масюк акцентувала увагу присутніх на характеристиці захворювання та просвітницькій функції медіа. Віталій Руденко та Сергій Борткевич пояснили присутнім специфіку ефективної протидії туберкульозу.

Про що стало відомо від експертів:

-це нагальна проблема українських реалій, поняття про яку в населення викривлене. На туберкульоз може захворіти будь-хто, туберкульоз стосується всіх;

-туберкульоз – не вірус, а бактерія, що піддається лікуванню антибіотиками;

-мультирезистентність – форма хвороби, при якій організм стійкий до препаратів лікування, її складно виявити і, відповідно, складніше лікувати.

– туберкульоз – соціально-економічна проблема, що залежить від декількох факторів:  імунітету на 50 % , екології на 20 %; генетики на 20 %; медицини на 10 %.

Страхи та перешкоди у хворих на туберкульоз:

-хвороба в простій формі лікується від 24 – 36 місяців, і пацієнт має приходити за препаратами щоденно протягом 6 місяців, що не дуже  зручно роботодавцям;

-фінансові труднощі;

-порушення приватності;

-хворим невідомі схеми соціального захисту, які забезпечують підтримку;

-відсутня психологічна підтримка хворого.

Отже, деякі пацієнти не витримують та переривають лікування, чим наражають на небезпеку не лише себе, а й близьких, що призводить до летальних випадків та збільшення кількості хворих на туберкульоз.

Державна політика має бути спрямованою на профілактику  з проведенням комплексних заходів щодо  захисту населення України від хвороби. Інформаційно-комунікативна підтримка медіафахівців допоможе підвищити свідомість суспільства, забезпечить ефективне протистояння туберкульозу.

Я і мої студенти безмежно вдячні організаторам та доповідачам семінару за просвітницьку діяльність та турботу про здоров’я нації.

@Каринна Сардарян Karinna Sardaryan