Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

УКРАЇНЦІ СТАЛИ ЧАСТІШЕ ЧИТАТИ САМЕ УКРАЇНСЬКУ ВІКІПЕДІЮ

Розвиток Вікіпедії тією чи іншою мовою — це лінійка, яка дозволяє поміряти спроможність народу творити інтелектуальний продукт, і Україна за цим показником — на 12 місці в світі, розповів СловОпису ініціатор створення і співзасновник громадської організації “Вікімедіа Україна” Юрій Пероганич. 

Про феномен популярності української Вікіпедії

Я винайшов такий термін — вікіпедійна пасіонарність. Це статистичний показник, який показує число активних редакторів до кількості населення, які розмовляють певною мовою. І якщо брати країни з населенням більше 40 млн (тобто співрозмірні Україні), то ми десь на п’ятому чи шостому місці. Українською говорить близько 44 мільйонів людей. На мільйон мешканців-носіїв мови у нас близько 20 людей, які активно не менше п’яти разів на місяць редагують Вікіпедію. Для порівняння: у росіян цей показник — 10-12 редакторів. Є менші нації, де він значно вищий, ніж у нас. Лідери — естонці. Там всього два мільйони мовців і 400 активних редакторів. Тобто 200 на мільйон тих, для кого естонська є першою. Також цей показник високий в каталонців і басків. В народів, які борються за власну ідентичність. Один із найвищих показників у тих людей, які говорять івритом, також у країнах Скандинавії – в Швеції, Норвегії, а також у Фінляндії.

Від чого залежить пасіонарність (пасіонарії – люди, які намагаються поліпшити ситуацію власними силами – ред.)? Значною мірою від проникнення інтернету – того, скільки людей в Україні хоча б раз на місяць ним користуються. У нас він уже досяг 70%. 12 мільйонів людей хоча б раз на місяць заходять на Вікіпедію.

Українська Вікіпедія – 12 у світі за розміром і за якістю.

Це те, чого вдалося досягти без допомоги держави, ніхто нічого не крав, взяли й зробили методом народної толоки.

Українська Вікіпедія є також 16-ю у світі за числом статей. Поки ми з вами говоримо, щосекунди 20 людей переглядають Вікіпедію українською мовою. Але резерви ще дуже великі. Якби ми хоча б удвічі підвищили цю нашу вікіпедійну пасіонарність, то темпи росту були б значно швидшими.

Ще був зафіксований такий факт. Коли росіяни п’ять років тому протестували проти законопроекту про цензуру інтернету й на знак протесту відключили російську Вікіпедію, то цього дня відвідуваність української Вікіпедії виросла в п’ять разів. Бо в нас люди дуже часто несвідомо користуються російською Вікіпедією. Купили комп’ютер, а там стоїть російськомовна операційна система, браузер розпізнає людину як російськомовну, і людина за замовчуванням так ним і користується. І коли щось шукає, бачить посилання передовсім на російську Вікіпедію.

Відвідуваність української Вікіпедії — близько 2 мільйонів щодня.

Скажімо, угорська чи чеська Вікіпедії втричі менші за нашу, але у них вища відвідуваність, бо вони відвідують тільки свою Вікіпедію, а от українці читають частіше російську. Але якщо років вісім тому російську Вікіпедію українці все ж переглядали у вісім разів частіше, то зараз тільки вдвічі. Тобто є зміни на краще.

Тетяна Пивовар