Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

ТОП-10 ФАКТІВ ПРО ОЛЕКСАНДРА МУРАШКА – ВІДОМОГО УКРАЇНСЬКОГО ЖИВОПИСЦЯ

Народився 7 вересня 1875 року в Києві. До семи років жив біля містечка Борзна на Чернігівщині, де його виховувала бабуся – проста селянка. Його вітчим – брат художника Миколи Мурашка.

Ще підлітком брав участь у розписах Володимирського собору. Саме там на нього звернули увагу такі майстри, як В. Васнєцов, М. Нестеров та професор Адріан Прахов. А Олександр звернув свою увагу на те, що вже не може жити без малювання.

Навчався в Петербурзькій Академії, був студентом майстерні Іллі Рєпіна, під впливом якого сформувався його талант портретиста.

На початку 20 століття багато подорожував Європою, жив у Парижі. Написав картину «Карусель» (1906), яка принесла йому світове визнання: отримала золоту медаль на Мюнхенській міжнародній виставці. Надалі художник отримує запрошення зі столиць та міст Європи — Берліна, Відня, Парижа, Амстердама, Мюнхена, Венеції, а його роботи експонуються в Берліні, Кельні, Дюссельдорфі.

У 1907 Олександр Мурашко покинув Петербург та остаточно повернувся до Києва, де став активно брати участь у мистецькому київському житті.

Олександр Мурашко дуже любив Київ. І ось що про нього писав: «Тут сонце, тут чудесна природа, тут власна культура…»

Мріяв перетворити Київ на великий художній центр, подібний до Мюнхена, відкрити в ньому Академію мистецтв. У 1913 відкриває власну студію в домі Гінзбурга, на вулиці Інститутській, 16. Це була одна з найвищих будівель у місті  — 11 поверхів, а студія розмістилася на горищі. Викладання в ній було академічне і нагадувало принципи школи Миколи Мурашка.

1917 року було відкрито Українську Академію образотворчого мистецтва, одним із найактивніших організаторів якої став Олександр Мурашко. До роботи в ній були залучені такі видатні українські художники, як Георгій Нарбут, Федір Кричевський, Абрам Маневич, Михайло Бойчук, Микола Бурачек.

Червневої ночі 1919 року, у 44 роки, сповненого нових ідей та планів, Олександра Мурашка вбили агенти ЧК неподалік від його будинку на Лук’янівці пострілом в потилицю. Тодішня ж преса написала, що він «був пограбований і забитий бандитами».