Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

Великий гетьман у вигнанні

21 жовтня у 1672 році народився Пилип Орлик – Гетьман України в еміграції, сподвижник гетьмана Івана Мазепи, автор «Пактів і Конституції прав і вольностей Запорізького війська».

Україна по обидва боки Дніпра повинна бути вільною від чужого панування» – ці слова відгукуються з минулого нам від Генерального писаря, гетьмана Запорізького війська, українського державного діяча Пилипа Орлика. 21 жовтня в його день народження ми згадуємо цю неординарну постать.

Звісно, Пилип Орлик найбільш відомий через авторство Конституції України – першої в світі Конституції, що встановлювала основи державного устрою, форми правління, розподіл повноважень між різними гілками влади, окреслювала державні кордони. Він написав її, перебуваючи у вигнанні.

Документ визначав права та обов’язки всіх членів Війська Запорізького й був затверджений шведським королем Карлом ХІІ. Хоча вона й не набула чинності, оскільки була написана в умовах вигнання, але залишається пам’яткою української політико-філософської та правової думки. Уже тоді, більш як 300 років тому, Орлик передбачив створення парламенту. Але назвав його не Верховна, а Генеральна Рада.
Також Пилип Орлик був справжнім борцем з корупцією. Шість статей Конституції спрямовані проти зловживання владою і на боротьбу з корупцією. Зокрема гетьманові заборонялося «на свій персональний пожиток використовувати військовий скарб, а задовольнятися лише своїми оброками та приходами, які кладуться на булаву та його гетьманську особу».

Відомо про неабияку його схожість з Мазепою. І кажуть, на купюрах номіналом 10 гривень зображений не Іван Мазепа, як заявлено, а його соратник Пилип Орлик. Брати художники Олександр та Сергій Харуки розповіли, що запропонували кілька варіантів портретів гетьмана Мазепи. Серед них випадково потрапив портрет Орлика. Оскільки достеменно невідомо, як виглядав Мазепа, затвердили Орлика.

Він походженням із родовитої шляхти чеського походження. Мав талант ораторства, писав вірші, цікавився філософією і літературою. Навчався в єзуїтському колегіумі у Вільні, а також у Києво-Могилянській колегії, яку закінчив відмінно. Пилип Орлик був поліглотом: знав українську, польську, церковнослов’янську, болгарську, італійську, шведську, французьку, сербську, немецьку, грецьку, латинь. Не дивно, бо провів дуже багато часу у вигнанні, блукаючи різними країнами.

Він до самої смерті відстоював ідею незалежності України, шукав підтримки у європейських держав.Помер цей непересічний і мудрий політик, на жаль, у бідності та убозтві, за межами України.

У 2011 року у шведському місті Крістіанстад був урочисто відкритий пам’ятник видатному українському гетьману. У Києві на його честь названо одну з центральних вулиць та зведено пам’ятник. Він — приклад, який ми маємо наслідувати та шанувати. Особливо зараз, коли знову воюємо проти загарбництва росії, відстоюючи нашу Незалежність.

Діана Кривенко