Щедрик: передісторія створення та до чого тут Петлюра
Різдво – час чудес та народження. Українська колядка Щедрик, написана відомим композитором Миколою Леонтовичем, недарма вважається культурним капіталом України.
Історія Щедрика – це майже столітня історія творення української держави та боротьби за незалежність.
Після закінчення Першої світової війни у 1918 році країни-переможці на Паризькій мирній конференції намагалися домовитися про новий порядок світу. У своїх відомих 14 пунктах Американський Президент Вудро Вільсон фіксує невідчужне право народів на своє самовизначення. Україна отримує надію на відродження та мрію про самостійну державу. Як результат, 22 січня 1918 року Українська Народна
Республіка (УНР) проголошує себе незалежною.
Росія все ще продовжує пригноблювати та знищувати Україну, розповсюджуючи пропаганду в Західних країнах, що України як такої не існує. Уряд УНР усвідомлює, що єдиний шанс виграти інформаційну війну — презентувати українську культуру світові. Отже, Голова Директорії, Головний Отаман військ і флоту УНР Симон Петлюра ініціює створення Капели з метою протидії російській пропаганді та промоції української культури й незалежності в Європі.
Капела стала представницькою державною інституцією УНР. Гастролі Капели відбувались за сприяння Міністерства освіти та мистецтв і Міністерства закордонних справ УНР.
1 січня 1919 року Симон Петлюра у ролі Головного Отамана Української Народної Республіки (УНР) відвідує Молодий театр в Києві. Там відзначають 25-річчя творчої діяльності поета й театрального діяча Миколи Вороного. У програмі заходу в тому числі звучали й «Зіронько Вечірня» та «Легенда», музика Миколи Леонтовича.
Остання настільки вразила Симона Петлюру, що надихнула створити Українську Республіканську Капелу та відправити в Західну Європу для презентації української культури. Капела цілеспрямовано мала стати новою ресурсною одиницею в боротьбі за незалежність.
Отже, наступний день, 2 січня 1919 року Головнокомандувач віддає наказ керівникам Музичного відділу Міністерства народної освіти та мистецтв УНР Кирилові Стеценку й Олександру Кошицю: «За тиждень, щоб була зорганізована для закордонної подорожі Капела!» (з книжки «Культурна дипломатія Симона
Петлюри: “Щедрик” проти “русского мира”. Місія Капели Олександра Кошиця
(1919–1924)»).
Через тиждень було створено проєкт Закону про Капелу, а через три тижні його ухвалює Рада Народних Міністрів.
Дарина Кучережко