Радіодиктанту національної єдності 2022 – бути!
“Назва тексту”, “Послухайте перше речення” і головна команда “Записуємо” – усі ці фрази так добре знайомі тим, хто з року в рік знає, як проводитиме ранок 9 листопада. Так-так, це про Всеукраїнський диктант національної єдності, який простягає свої радіохвилі від Сходу до Заходу, від Півночі до Півдня нашої країни, а то й далеко за межі України.
Неважливо, чи ти школяр, що сидить за партою, пенсіонер, який вирішив перевірити свої знання, чи запрошена зірка на ту саму локацію, де й зачитують текст. Усе це не має значення, головне, що ти доєднався до цього дійства. Основна мета якого – єдність нації на тлі популяризації державної мови та культури.
Тим паче зараз, коли ця згуртованість гостро необхідна кожному з нас. Адже війна триває не лише за збереження територіальної цілісності, а й за відвоювання права української ідентичності, на яку зазіхає ворог. Тому як би боляче не ламав нас 2022 – радіодиктант все одно відбудеться! І що символічно – до нього доєднається більше людей з різних країн, тих українців, яких розкидала війна по всьому світу.
Цьогоріч, 9 листопада об 11:00, на хвилях Радіо Культура та Українського Радіо голосом народної артистки Ади Роговцевої звучатиме текст, авторство якого належить українській письменниці та режисерці Ірині Цілик. Тема поки не розкрита, але, ймовірно, буде адаптована до сучасних умов.
Вперше диктант зачитали ще далекого нульового. Тоді ж найактивнішою аудиторією були, що закономірно, школярі та студенти. Та з кожним роком розширювалися як і кордони, так і кількість прихильників цього «флешмобу». Скільки людей пише щорічно – підрахувати важко, але майже 15 тисяч осіб відправили свої роботи у 2021-ому. А скільки ще текстів залишилися ніким не баченими – важко і уявити.
Ще три роки тому твори можна було надсилати звичайною чи електронною поштою до Будинку Українського Радіо, адже до моменту опублікування їх на сайті було аж кілька днів. Та відтоді умови змінилися – є 15 хвилин для надсилання е-мейлом. Опісля зазначеного часу ви вже зможете провести самоаналіз. Переможців, чиї тексти не матимуть помилок, комісія оголошує в грудні.
Відтак нагадаємо, що цьогоріч Радіодиктант національної єдності відбудеться 9 листопада об 11:00. Цей день для більшості асоціюватиметься зі школою чи університетом, коли з самого ранку всі приходять святкові, одягнуті в вишиванки. Збираються із року в рік в одному кабінеті, де вже заздалегідь вчителі налаштували потрібну радіохвилю. Далі колективно сідають за парти, на яких вже лежать підготовані подвійні листочки та ручки. Та з трепетним хвилюванням чекають такого знайомого звуку – мелодії Українського Радіо…
Ймовірно, цьогоріч атмосфера не буде схожа на звичайну, таку обожнювану нами. Та ось це усвідомлення, що написання диктанту ніби переносить у «минуле життя», надихає нас взяти участь.
Тому «Словопис» писатиме! А ви?
Тетяна Зеленько,
студентка факультету журналістики Університету Грінченка