Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

Простота й глибинність композицій Тетяни Яблонської

Тетяна Яблонська – українська художниця-живописець, народилася 1917 року в Смоленську. В 1928-му сім’я переїхала в Одесу, в 1930 — до Кам’янець-Подільська, а потім — до Луганська.

Учителем Тетяни Яблонської був Федір Кричевський. Теми материнства та праці в творчості цього видатного українського художника вразили молоду Яблонську. Вона стала продовжувати його традицій.

Картина “Хліб”, написана у 1949 році, є однією з найпопулярніших її картин. Художниця зобразила період сільського життя за кілька років після закінчення другої світової війни. Картина виконана ніби в тогочасній пропагандистській манері, але насправді вона глибинна і дає варіативність при  прочитанні.

Навколишній пейзаж – ліс і невеликий шматочок неба займає зовсім невелику частину полотна, так, щоб вони не відволікали від основної дії – збирання врожаю. Головним героєм картини є, звичайно ж, зерно, хліб – ним всипане все навколо.

«Ранок» – мабуть, друга найвідоміша картина Тетяни Яблонської. Художниця написала її в 1954 році: на ній юна дівчина робить зарядку в своїй кімнаті. Вікна навстіж, кімната залита сонцем. На полотні зображена 13-річна Олена, старша дочка Тетяни Яблонської. Дія відбувається в їхній квартирі на вулиці Великій Васильківській. Картина зіграла особливу роль в житті Олени: в інституті вона познайомилася з художником із Казахстану, який ще в юності закохався в Олену, побачивши її на цій роботі. “Ранок” – знакова робота й для творчості й самої художниці: в ній зосереджена вся суть творчості Яблонської: імпресіоністична манера, теплі, відкриті, душевні кольори, реалістичний малюнок.

Марина Новохацька