Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

Перший путівник про Київ написав Микола Закревський

У сучасному Києві  неймовірно багато цікавих місць. Ми можемо випадково натрапити на таке місце, поки гуляємо центром чи на околицях, а можемо прочитати про нього в путівнику. Я бачив за своє життя кілька сотень таких маленьких книжечок з розлогими описами та яскравими картинками. Мені стало цікаво, хто ця розумна людина, яка вперше написала путівник про моє рідне місто. Так я дізнався про Миколу Закраевського.

У п’ятницю, о пів на четверту пополудні, 21 червня 1805 р. на Подолі, поблизу Фролівського монастиря, народився майбутній історик Микола Закревський. Батько – київський міщанин Василь Іванович із давнього козацько–старшинського роду Закревських. Мати – Варвара Олександрівна Лебединська – із заможної інтелігентної родини киян.

9 липня 1811 р. страшна пожежа охопила значну частину Подолу. Згоріли 1240 приватних будинків, двоповерхова Ратуша на Контрактовій площі, Братський, Грецький і Фролівський монастирі, 15 дерев’яних і кам’яних церков, Лаврське подвір’я, контрактовий будинок на Покровській вулиці, обидві поштові контори, торгові лавки, склади на березі Дніпра. На очах шестирічного Миколки згоріла їхня садиба, залишився капітальний кам’яний льох. У ньому родина Закревських мусила зимувати. Згодом батьки вибудували на попелищі хатинку, яка за новим планом Подолу відійшла до монастиря. Внаслідок цього батько захворів на туберкульоз і помер.

Хоч як було важко, мати віддала сина до І-ої гімназії (1820–1824), що знаходилася у Кловському палаці. Миколі поталанило зустріти свого вчителя – М. Берлінського, який обожнював Київ, збирав історичні факти про місто, змальовував пам’ятки. Справа вчителя захопила учня.

Мати незабаром повторно вийшла заміж і стала Кропивниковою. Щоб не жебрати у вітчима, Закревський працював репетитором, переписувачем паперів. Не довчившись півроку, він  покинув гімназію.

У 1820 році основоположник історіографії нашого міста Максим Берлінський видав «Короткий опис Києва». Допитливому юнакові Закревському він видався занадто коротким. З тих пір він став думати, щоб самому підготувати достатньо повний історичний огляд рідного міста. Доводилося, відкладаючи кожен гріш, виписувати потрібні книги здалеку. Але справа потроху рухалася вперед.. Уже в 1836 році Закревський опублікував «Нарис історії міста Києва». Продовжуючи роботу над текстом, Микола Васильович сам виконав в Ревелі численні малюнки з видами Києва – чи то по пам’яті, чи за старими ескізами (оригінали тепер зберігаються в петербурзі).

Після тривалих клопотань у 1858 році вийшла книга «Літопис і опис міста Києва» (266 сторінок з доданим алфавітним покажчиком). Хоча вона ще кілька разів перероблялася, ця книжка вважається першим путівником з історії міста Києва.

Наприкінці життя Микола Закревський казав, що дуже хотів би завершити своє життя у Києві. Однак у долі на кожного є свої плани. Тож йому не судилося здійснити цю мрію.

Але тепер тисячі людей живуть на вулиці, яка носить його ім’я на Троєщині. Та чи знають вони, з якою відомою людиною їх своєрідно поєднала доля?

Дмитро Денищик