Грінченко та «Просвіта»
Борис Грінченко був людиною свого часу — повз нього не пройшла жодна ідея, яка турбувала уми інтелігенції на зламі століть. З-поміж усіх нагальних питань Грінченка чи не найбільше турбувала ідея просвіти населення. Повною мірою Грінченко-просвітитель розкрився як лідер київського осередку «Просвіти».
Товариство «Просвіта» виникло в 1868 році у Львові, що тоді належав Австро-Угорщині. Організація розгорнула плідну освітню, культурну та політичну роботу. Суть діяльності «Просвіти» коротко сформулював Андрій Сичинський: «Кожний народ, що хоче добитися самостійності, мусить передусім дбати про те, щоби нижчі верстви суспільності, народні маси піднеслися до тої степени просвіти, щоб ця народна маса почула себе членом народного організму».
Попри значні успіхи діяльність організації не поширювалась на Наддніпрянщину через жорстоку цензуру царської влади. Одначе імперська хватка похитнулась від ударів революції 1905 року, Микола ІІ пішов на поступки. З’явилась реальна можливість розгорнути проукраїнську культурну роботу, чим і скористалась «Просвіта».
Її осередки почали виникати у низці міст, 26 травня 1906 товариство почало роботу в Києві. Борис Грінченко одразу ж активно долучився до праці, ставши одним із найбільш активних функціонерів організації. Не дивно, що його обрали головою Київського відділення вже в червні. При товаристві спочатку діяли чотири комісії: видавнича, бібліотечна, артистична, шкільно-лекційна. Члени організації могли працювати у кількох комісіях. 26 листопада 1906 засновано музейну комісію, яка займалася впорядкуванням колекцій товариства та дбала про їх зростання.
Грінченко особисто завідував видавничою комісією. Свої видання організація розсилала всім членам, певним інституціям, редакціям українських періодичних видань. Товариство, за підрахунками Н. Копиленко, у 1906–10 рр. випустило 36 видань у 173 760 примірниках.
На жаль, організація проіснувала не довго. Революція зазнала поразки, монархістська реакція швидко почала загвинчувати гайки. «Просвіту» заборонили в 1910 році, у тому ж році помер і сам Грінченко. Так закінчився перший, але не останній період діяльності організації. Нині «Просвіта» є активною організацією, так само й живе слава Грінченка, на відміну від мертвої імперії.
Владислав Чус