Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

Гордість України – Казимир Малевич

Україна сьогодні, попри війну, це ще й про нові, інтерактивні виставки, цікаві історії і вшанування минулого, про новий ковток свіжого повітря творчості і національної гордості.

Казимир Малевич – визначний діяч українського авангарду, засновник супрематизму, один із фундаторів кубофутуризму; педагог, теоретик мистецтва. Він до вісімнадцяти років жив в українських селах, розмовляв українською і польською, потім вивчив російську, але все одно завжди використовував дуже багато українізмів. Народився в Києві, викладав у Києві. Остання виставка також проходила в Києві, де, окрім того, також експонувався «Чорний квадрат».

Він збирався до Європи всерйоз і надовго, тому вивіз із собою весь свій архів, який накопичився у нього до березня 1927 року. Цей архів Малевича зберігається зараз в Берліні.

На жаль, більшість його робіт вивезено з України, у нас залишилося буквально декілька.

Дуже цікавим є  його останній автопортрет, який він намалював за одинадцять місяців до своєї смерті.

Згадуючи про це все, хочеться розказати про частинку Малевича на колишній виставці Ukraine WOW, де можна було побачити таке незвичне рішення, коли робота Малевича експонувалася у ще одній роботі Малевича. Це відома робота — такий чорний прямокутник із синім трикутником.  І ось там можна було трошки більше дізнатися про його зв’язок із Києвом, почитати цитати з його листів, де він згадує про Київ, пише, що чарівним і чудовим Київ залишився в його пам’яті.

Хочеться, щоб і українці згадували Малевича, як саме нашого художника, шанували його пам’ять та більше дізнавались про його творчість. Добре, що світ нарешті дізнався, що це український художник, а не російський, якого присвоювала нахабно досі зажерлива імперія.

Євгенія Зіньковська