Шахрайство із житлом в Карпатах або як ми ледь не зустріли Новий рік на вокзалі

Як воно, дізнатись, що жити вам ніде, уже коли плацкартний вагон везе вас через ніч у зимові Карпати? Відверто кажучи, не дуже приємно. Зовні хоч невеликий, але все ж мінус, нирки вже передчувають холод Яремчанського вокзалу, де ви, скоріше за все, зустрінете Новий Рік. Бо вас кинули з житлом.

«У Рахові епідемія жовтухи, вся сім’я злягла. Жінка хвора, діти хворі, щось із водою не те. Але не хвилюйтеся, я Вас завтра зустріну машиною, у нас є в Яремче ще один будиночок, ми Вас заселимо».

На цьому все, хазяїн не підіймає слухавку. Найбільше вражені з компанії вже читають про симптоми хвороби. Дехто шукає інші варіанти поселення, дехто вигадує найстрашніші тортури для горе-орендодавця. Знервовані, але все ж стомлені, лишаємо це питання на ранок. Він же мудріше вечора.

Результат пошуку зображень за запитом "яремче"

Світанок у Яремче напрочуд гарний. Новорічна ялина з тисячею вогників та на диво усміхнені працівники вокзалу повертають віру в людей та Різдвяні чудеса. Хазяїн має приїхати за нами об одинадцятій. Найближчі чотири години нас оточує купа туристів, сувенірних крамниць та не по-зимовому лисі гори. Жодної сніжинки. За незаслужено дорогим обідом пишемо хазяїну. Той затримується ще на годину-дві. «Шукаю варіанти».

Ще дві, а то й три години ми сидимо на вокзалі, сусідуючи з симпатичними, колоритними місцевими. Пошуки інших варіантів закінчуються невдачею з однієї простої причини – навіть з урахуванням задатку, якого у нас уже немає, наш бюджет вдвічі менший, ніж просять за житло в час новорічних свят.

Тож рекомендації:

Просіть у орендодавця фото документів. Передплату краще вносити з карти на карту, а не шляхом поповнення через термінал. Упевніться що ПІБ отримувача переказу та власника паспорту співпадають. Це полегшить пошук  людини у випадку шахрайства. Не панікуйте. В Україні функціонує кіберполіція, що займається випадками інтернет-шахрайства. Не здавайтеся, якщо у банку Вам відмовлять у поверненні коштів – пишіть заяву в поліцію. Потурбуйтесь, щоб у Вас були докази домовленості з шахраєм – електронне листування, тощо.

В сусідньому кафе беремо каву і між стандартними фразами замовлення і вдячності питаємо у бармена, чи є у нас шанси повернути свої гроші. Відповідь зовсім не покращує настрій. «Забудьте про них». Розповідає, що ми не перші і не останні, хто так втрапив у руки недобросовісних власників. Що часто трапляються на ОLХ оголошення про оренду будиночків в Карпатах, яких насправді й немає зовсім. Стає невимовно соромно за країну і співвітчизників, коли чуємо про компанію білорусів, що приїхали у Карпати з надією на гостинність, внесли передплату розміром з дві мінімальні зарплати, знайшли вулицю, а будинок на ній – ні. Немає такого. Лишились без житла, грошей та бажання коли-небудь іще повертатись в Україну.

Рекомендації:

Не соромтеся бути навязливими. Просіть у авторів оголошень точну адресу будинку та координати. Перевірте на карті ,чи такий будинок існує. Надавайте перевагу ресурсам, на яких можливо прочитати відгуки інших орендарів. Завжди просіть додаткові фото. Якщо Вам відмовлять – це перший сигнал про можливий обман.

Ще година минає в ненависті і відчаї. На чесність наших орендодавців надій вже ніяких не покладаємо. Нарешті, стараннями кращих дипломатів з наших рядів, мила жінка з Яремче згоджується вселити «бідних, обкрадених, голодних київських студентів» за той кошт, що в нас лишився. Виснажені і радісні, ввалюємося в її дім і опадаємо купкою навколо комину. Розповідаємо хазяйці деталі наших поневірянь. Та зовсім не дивується. Каже, що до її сусідки часом приходять люди, які буцімто бронювали у неї житло, вносили передплату. А та їх вперше бачить, вперше про це чує і взагалі живе в домі з великою сім’єю та ніяких оголошень не писала. Тобто, хтось сфотографував її будинок та отримав за це непогані гроші. А туристи лишились без даху над головою.Пов’язане зображення

Рекомендації:

Ставте питання щодо деталей. Знайдіть на фото щось, що погано видно чи не можна розгледіти. Краєчок постелі чи кількість тарілок  у сервізі. Не бійтеся провокувати. Питайте про іграшки чи декор, Ви маєте впевнитись, що орендодавець добре знає приміщення, яке пропонує винайняти.

Просіть надіслати селфі з приміщення в оголошенні. Не забувайте, Ви платите за послуги, які Вам надають.

Ближче до ночі ми передаємо трубку чоловічій частині компанії. Прямо і переконливо, вони доносять до винуватців ситуації, як саме вчинили би з крадіями та брехунами. Ще через годину отримуємо відповідь. Обіцяють, що перекажуть кошти до наступного ранку. Без марних надій відпускаємо ситуацію та насолоджуємось теплом та затишком. Хазяйка пропонує самогонку, але ми ввічливо відмовляємось.

Зранку ми таки отримали переказ. Нам пощастило. Наступні дні повністю згладили враження від цієї бридкої ситуації і Новий 2018-ий рік ми зустріли щасливо і в теплі.

Вірте в людей, приїжджайте в Карпати. Там, усе ж таки, неймовірно гарно, зі снігом чи без. Але будьте обережними та обачливими, і хай доля не зводить Вас із шахраями. Гарного відпочинку та лише приємних вражень!

Катерина Дегтяр