Ігор Сікорський: Життя як креслення гелікоптерів
Життєвий шлях Ігоря Івановича Сікорського нагадує креслення гелікоптерів, які він проектував. Складні лінії системи, безліч дрібних деталей, чіткий прорахунок. Але після важкої роботи над ним – політ!
Ігор Іванович народився в Києві, в родині видатного психіатра – Івана Сікорського. Окрім наукової діяльності, батько авіаконструктора брав активну участь у духовно-релігійному житті Києва. Цікаво, що він став моделлю для образу Святого Іоанна Предтечі у розписах Володимирського собору. Завдяки матері – високоосвіченій жінці – Ігор змалечку чув розповіді про неймовірність світу, його різноманітні дива, про видатних науковців і винахідників. Натхненником хлопця став науковий фантаст Жуль Верн, тому не дивно, що він почав не лише фантазувати, а й раціонально мислити, розуміти, яким же чином ці фантазії втілити у життя. Прагнення до науки, істини зробили хлопця вимогливим, коли справа стосувалася навчання. Його не задовольнила Перша київська гімназія – освіта там була надто гуманітарною, Морський кадетський корпус – військова кар`єра його не приваблювала, технічна школа Дювіньйо де Ланно у Парижі була на надто низькому рівні для талановитого юнака.
Після шести місяців за кордоном він повернувся до Києва, де розпочав навчання у Київському політехнічному інституті імператора Олександра II. Навчальний заклад з унікальними на той час методами навчання дав потужну базу Сікорському, за що він був дуже вдячний, недарма ж на пам`ятнику Ігорю Івановичу, який знаходиться на території КПІ вирізьблені його слова: «Знімаю капелюха перед альма-матер, яка підготувала мене до підкорення неба».
За час навчання він спроектував і побудував кілька літаків-біпланів, гелікоптерів. Така ідея виникла в нього під впливом малюнків повітряного гвинта Леонардо да Вінчі. У 1908-1912 роках Сікорський побудував у Києві шість моделей літаків і гелікоптер. За цей період він склав іспит на звання пілота, катав пасажирів, здійснював показові польоти, на літаку власної конструкції С-6 встановив світовий рекорд швидкості польоту з двома пасажирами – 111 км/год. Під його керівництвом на посаді головного конструктору авіаційного відділу Російсько-Балтійського вагонного заводу були побудовані одні з перших у світі багатомоторні літаки «Гранд» та «Ілля Муромець».
Період життя Ігоря Івановича після переїзду до Франції, потім до США не був однорідним: на початку винахідник не мав сталого заробітку, на життя заробляв приватними уроками пілотування, читав лекції у середніх навчальних закладах. Істотні зміни відбулися після заснування конструкторсько-будівельної фірми «Sikorskiy Aircraft». Його командою було збудовано близько 15 типів літаків, здобуто десятки світових рекордів, вони були першими, хто почав будувати турбінні гелікоптери, якими було здійснено революційні перельоти через Атлантику і Тихий океан, гелікоптери-амфібії. Помер Сікорський під час сну, хтозна – може йому снилося його улюблене небо…
Ігор Іванович Сікорський – чудовий приклад людини, яка не просто узагальнювала знання з усіх куточків нашої планети: його життєвий шлях свідчить, що він перетворював запозичене в нові ідеї. Адже, як відомо, паразитування на чужому не приносить користі, а новаторство корисне не лише для суспільства, а й для самого новатора. Тож бажаємо Вам, щоб у це свято – день винахідника, ваш гвинтокрил осені полетів у бік нових звершень, пригод і важливих відкриттів!
Олександра Єременко