Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

Емоційне здоров’я може відновитися навіть чашечками кави

Завідувач ННЦ культури лідерства та за сумісництвом викладач кафедри практичної психології Київського університету імені Бориса Грінченка Юлія Бреус вивчає емоційне здоров’я та інтелект людини. Розробила і реалізувала ряд авторських тренінгових програм для різних категорій населення, була учасником багатьох конференцій, а також має ряд фахових видань, затверджених МОН.

З Юлією Володимирівною ми поспілкувалися після майстер-класу, який вона присвятила емоційному здоров’ю фахівців в умовах змін.

  • Перш за все, чим для вас цікава тема емоційного здоров’я?
  • На мою думку, лише емоційне здоров’я фахівця дає рухатися вперед, розвиватися і бути при цьому відкритим до змін. Бути активним, результативним і здоровим не лише емоційно, але й фізично також, тому що емоції впливають і на фізичне здоров’я.
  • Яку мету ви ставите, проводячи майстер-класи, присвячені даній темі?
  • Хочу донести до людей розуміння і важливість теми емоційного здоров’я. Це те, на що в нас зазвичай немає часу. Немає сили або навіть ми не задумуємося над тим, що це потрібно робити. Саме тому сьогодні потрібно було зробити такий собі перший крок до того, щоб люди почали над цим працювали.

 

  • На майстер-класі були представники різних вікових груп. Які ваші спостереження щодо їх загального емоційного стану?
  • Немає абсолютно ніякої різниці, хто участики: студенти чи викладачі. Кожна людина по-різному реагує на суспільні процеси, тому загальний портрет емоційного здоров’я людини зробити досить складно. До того ж на майстер-класі це була індивідуальна робота з кожним. Ми ж не узагальнювали на аудиторію. Є різні тенденції. Зараз, наприклад, те, що я бачу в багатьох – спроба переживати позитивні емоції, при цьому намагаючись не пускати в своє життя негативу.

 

  • Однак і залишатися постійно усміхненим складно. Рано чи пізно людині стане важко переживати різноманітні зміни та не помічати негатив. Цілком можливий великий «Бум!». Що робити тоді?
  • Емоційно здорова людина на зміни реагує доволі позитивно, бо для неї це можливість щось змінити і покращити.Для того, щоб залишатися емоційно здоровим, перш за все потрібно піклуватися про себе та відновлювати свої ресурси: займатися спортом, задуматися про гарний сон та правильне харчування і знайти для себе щось, що давало би позитивні емоції. Необхідно відмовитися від перфекціонізму і сприймати свої помилки як певні уроки, а не як покарання. Людина має бути відкритою до змін, адже лише так вона може рухатися вперед.
  • Можливо є якийсь швидший рецепт по відновленню емоційного здоров’я?
  • Всі хочуть швидко, але універсальних рецептів немає! (сміється). Потрібно працювати над собою для того, щоб навчитися управляти емоціями і не переносити негатив з однієї ситуації на іншу. Відпрацьовувати, але при цьому не заганяти їх в собі.

 

  • Якщо ж це сталося, і людина зашкодила своєму здоров’ю – що робити тоді?
  • Кожна людина – індивідуальність, тому для когось потрібно буквально 5 хв, щоб переключитись. Для когось це фізична вправа, а для іншого- випити каву, вийти на подвір’я і подихати свіжим повітрям. Інколи навіть потрібно день-два для того, щоб відновити сили.В психології завжди йдемо від людини, адже кожен має свій тип нервової системи та набір ресурсів, тому не може бути універсальної схеми.
  • Студенти, як майбутні спеціалісти зараз перебувають в найбільшій зоні ризику. Розчарування в навчанні, невдалі пошуки роботи та інші постійні стреси давлять як морально, так і фізично. Що ви порадили б таким нереалізованим «фахівцям»?
  • Потрібно знайти те, що приноситиме позитив: це хобі, це близькі люди…Інколи трапляються періоди, коли ми в чомусь розчаровуємося, але це саме той момент, коли варто задуматися «Чого я прагну?». Якщо те, що в мене є, не влаштовує, то «Що я хочу мати?». Хтось може допомогти, підказати, але зрозуміти, чим ви хочете займатись, ніхто крім вас не зможе! Емоційне здоров’я – це перш за все про бажання, тому дійте!

 

Інтерв’ю записала Софія Базько