ЖІНКА-МАТІР У ПОЕМІ «МАРІЯ» ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

Без Матері, і ми б не знали
І досі правди на землі…
11 листопада 1859 року у світ вийшла поема класика української літератури Тараса Шевченка «Марія» – відома соціально-філософська поема з елементами біблеїзму. Перші згадки про намір Шевченка написати твір про матір Ісуса Христа є в його листах з Оренбурга до В. М. Рєпніної. У листі від 1 січня 1850 р. Шевченко писав: «Раніше колись я думав я аналізувати серце матері Христової, але тепер і це мені буде в злочин».
Марія в наймичках росла.
Рідня була. Отож небога
Уже чимала піднялась,
Росла собі та виростала
І на порі Марія стала…
Рожевим квітом розцвіла
Розповідь про народження Ісуса і страждання, яких зазнала Марія зі своїм сином. Ідея поеми – засудження тоталітарного режиму, який нівечив і гнобив людей. Поема «Марія» продовжує собою ряд творів з наскрізною темою жінки-матері. За словами Івана Франка: «— то ідеал жінки, який полишив нам у спадщину Шевченко.»
Отож і спить собі дитина,
Мов янгеляточко в Раю.
І на єдиную свою
Та Мати дивиться і плаче
Тихенько-тихо; ангел спить,
То щоб його-то не збудить.
Поема розповідає нам про вагітність Марії, її вінчання з Йосипом, народження сина (Ісуса). Розіп’яття сина та смерть матері від голоду.
Сумуючи, у бур’яні
Умерла з голоду. Амінь.
Минуло багато років, а поема Тараса Шевченка й досі постійно викликає дискусії і згадується, як одна з найкращих у світовій поезії. Адже геніальний Шевченко з неймовірною любов‘ю зміг передати образ матері! Маємо пишатись нашим українським скарбом.
Підготувала Катерина Лузан,
студентка Інституту журналістики Університету Грінченка