Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

«Земля» Олександра Довженка – один із найкращих фільмів світу

У квітні 1930 року в Києві відбулася прем’єра фільму “Земля» – третього фільму української трилогії Олександра Довженка («Звенигора», «Арсенал», «Земля»).

Фільм став шедевром кіномистецтва, яким справді може пишатись кожен українець. За версією ЮНЕСКО, він входить до списку топ-5 шедеврів світового кінематографу.

Але імперська радянська цензура вважала інакше: стрічку, яка вийшла на екрани 8 квітня, уже за 9 днів, 17 квітня, заборонили. Що ж так злякало цих обмежених людей, які навіть не спромоглися стати й пилинками в історії на фоні яскравого історичного шедевру українця – класика світового кінематографу?

Глибинна взаємопов’язаність української душі із землею, неймовірно тонко представлена у цьому чорно-білому фільмі за рахунок елементів візуалізації, ставила під сумнів радянську колективізацію, як, власне, і все протиприродне.

Краса землі та неймовірні українські пейзажі, зображені у фільмі так майстерно, що дух захоплює, наштовхнули радянських критиків-негідників на підозри, що нібито Довженко пропагує одноосібність і куркульство.

А кадри з молодою голою селянкою їх і взагалі «добили». Придворний радянський поет Дем’ян Бєдний розкритикував митця у газеті «Известия»:   «И неужто мы эти половые гримасы Будем гнать, «продвигать» в пролетарские массы?»

Зараз можна лише посміятись з усього цього, покрутивши пальцем біля скроні. Але так жила тоді радянська система, яка за інакшість і яскравий талант вбивала. Довженко ж, прочитавши тоді цей текст Бєдного, в буквальному сенсі посивів.

Але у світі на «Землю» чекало неймовірне визнання. Світова критика називала Довженка «Гомером кіно». У 1930 році Національна рада кінокритиків США визнала цю кінострічку найкращим іноземним фільмом.

У 1958 році на Всесвітній виставці в Брюсселі група кіноекспертів включила роботу українського режисера до списку 12 найкращих фільмів усіх часів.

Наприкінці ХХ століття впливове європейське міжнародне журі визначило 10 найкращих фільмів усіх часів та народів. Єдиною німою стрічкою, що увійшла до цієї десятки, була “Земля” українського режисера і сценариста Олександра Довженка.

Сьогодні топовий американський портал IMDB, який є одним з найбільших інформаційних ресурсів про кіно, оцінює «Землю» в 7,5 балів з 10.

Тож перегляньте ці кадри! З екрану на вас дивитиметься українська душа – глибинна, красива, вишукана, працьовита і вільнолюбна. Душа, яку геніально зумів зобразити справжній син України, творець світового кінематографу Олександр Довженко.