Владислав Городецький – творець унікальних архітектурних споруд
Славетний український архітектор Владислав Городецький добре відомий не лише в Україні, але й і в Польщі, Ірані та інших країнах. Яскрава особистість, різнобічно обдарована людина, геніальний архітектор – це все найкраще характеризує цю відому постать. Його унікальні проекти прикрашають міста та вважаються їх архітектурними перлинами.
Владислав Городецький народився 4 червня 1863 року в селі Шолудьки на Вінниччині. Середню освіту юнак здобув в реальному училищі Святого Павла в Одесі. Після цього талановитий хлопець навчався в Петербурзькій академії мистецтв, після чого працював помічником архітектора. У 1890 році Городецький отримав звання художника 3-го ступеня й переїхав до Києва, обравши його для постійного проживання.
Найпершим архітектурним проектом Городецького стало створення тиру та павільйону в садибі Київського відділу Імператорського товариства полювання. Після цього архітектор виконував проекти, пов’язані з похованням почесних мешканців. Найвизначнішими його роботами є: усипальниця баронів Штейнгелів на київському кладовищі, Аскольдова могила, мавзолей для графів Вітте на старому Байковому цвинтарі, мавзолей графів Потоцьких у селі Печері на Поділлі.
Владислав Городецький взяв участь і в створенні Національного художнього музею на вулиці Грушевського. У відомого архітектора був свій цементний завод, тому більшість своїх замовлень він виконував зі свого бетону. Будинок музею було створено з дотриманням усіх канонів, але при цьому споруда є неповторною й унікальною.
Одним із найблискучіших проектів відомого архітектора було створення костьолу св. Миколая за конкурсним проектом студента С. Валовського. Римсько-католицький костьол Святого Миколая у Києві був побудований у готичних формах – із двома шпилястими вежами, круглим вікном-розеткою, з ліпним декором.
Найбільшу славу Городецькому принесло оригінальна споруда на вулиці Банковій у Києві, яка викликає захват та здивування навіть сьогодні. Будинок у стилі модерн на вулиці Банковій – справжній шедевр архітектури! Споруду було виконано з цементу. Скульптор створював ефект натурального каменю, проходячи по поверхні карбом. Фасад будинку прикрашають різноманітні зображення звірів: голови слонів і носорогів, пітона, крокодила, ящірки, козулі, казкові риби, величезні квіти.
Владислав Городецький присвятив своє життя не лише архітектурі. Він мав багато інших захоплень: виконував найтонші ювелірні вироби, розробляв різні моделі взуття та одягу, малював, ліпив, гравіював, будував у Києві аероплани. Ще одним пристрасним захопленням Городецького були подорожі. Ця людина була безмежно закохана у дику природу, тому Городецький їздив на полювання в різні куточки світу: на Алтай, в Західний Сибір, у Середню Азію, Африку, до Індії. Він привозив трофеї для київських музеїв. Був членом мисливських товариств Франції, Англії.
У 1920 році архітектор почав працювати у Польщі. Тут він реставрує палац князів Вишневецьких, будує критий ринок, бойні, електростанцію, різні комунальні об’єкти. Після вдалих архітектурних проектів, Владислав Городецький очолював бюро американської фірми «Г. Улен і К-о». На замовлення уряду Ірану проектує шахський палац, театр, готель й вокзал у Тегерані.
Владислав Владиславович Городецький помер 3 січня 1930 року й похований у Тегерані на католицькому кладовищі.
Анна Пальоха, студентка 4 курсу Інституту журналістики Університету Грінченка