Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

Українська сила: Іван Фірцак – легенда усього світу

У 1928 році Іван Фірцак був визнаний  найсильнішою людиною планети. Так чоловік заявив про себе і про те, що українці завжди були сильні духом та фізично витривалі.

Про закарпатського богатиря говорили змалечку. То юнак сам запрягав себе в плуг, що вже казати про випадок,коли він на плечах ніс теля. Батьки розуміли, що сина біля себе тримати не варто і відправити Івана до Чехії. Важко знаходитись у чужій країні, без рідної підтримки, але ми, українці, здається, можемо все. Фірцак спочатку працював на заводі, потім вантажником на вокзалі, аж доки не почув вихваляння мандрівного силача, який запевняв, що переможе кожного. “Чому б не спробувати?” — подумав українець. Він спробував і переміг, після чого відомі тренери помітили його талант.

Здавалось б, кар’єра мали піти вгору, і спортивна слава вже чекала на хлопця, і сталося майже так. Силач вирішив спробувати свою силу у цирку. Дивитися на це видовище приходив і президент Чехословаччини, і навіть королева Британії. Їй заманулося побачити українця на рингу з чемпіоном світу у суперважкій категорії Джоном Джексоном. Але ця ідея виявилась невдалою, оскільки Іван не розрахував сили і пробив боксеру грудну клітку. Після поєдинку Джексон не витримав і викинувся з вікна багатоповерхового будинку. Після цього випадку Фірцак зазнав нападу прихильників Джона Джексона, які травмували голову спортсмена, унаслідок чого йому діагностували відкритий перелом черепа. Лікарі змушені були імплантувати золоту пластину в пошкоджену кістку черепа. Два місяці атлет ходив із забинтованою головою, а надалі виступав у перуці.

Усе життя чемпіона було суцільним випробуванням. Він повинен був стримувати себе, свою силу, адже феномен українця завжди викликав багато запитань. Варто лише згадати про тріумфальний історичний виступ, який відбувся у США, де Сила вразив американців своїм трюком, коли лягав на землю, а машина переїжджала колесом через його горло. Цей виступ настільки приголомшив аудиторію, а керівництво заводу Форд за здійснення цього неймовірного трюку подарувало українцю іменний автомобіль, який угорці після окупації Закарпаття в 1939 році захотіли конфіскувати у Фірцака. Але, мабуть, вони не розуміли, що Іван – це не та людина, яка з легкістю віддасть усе, аби його тільки не чіпали. Він розтрощив автівку кувалдою. За це був покараний, його посадили до в’язниці й побили. Під час перебування за ґратами проломив стіну, з чого скористалася частина в’язнів і втекла.

Сильний, могутній, великий…Іван Сила був одним із тих, хто не схиляв голову ні перед ким. Він став легендою завдяки своєму духові, внутрішній силі, тому ми велично називаємо Івана Фірцака Іваном Силою, і це не міф.

Олена Чирак