Цікаві факти про п’єсу «Наталка Полтавка»
П’єса “Наталка Полтавка” (1819) Івана Котляревського стала одним із перших творів, написаних живою народною українською мовою. Вважається першим драматичним твором нової української літератури.
22 липня 1819 року на сцені Полтавського театру відбулася її прем’єра.
“Наталка Полтавка” стала праматір’ю нової української драми.
П’єсу поставили у Полтаві за участю відомого актора Михайла Щепкіна в ролі Виборного.
Популярності твору сприяла й чудова музика Миколи Лисенка.
Найповніше краса п’єси розкрилася у трупах М. Кропивницького, М. Старицького, М. Садовського і П. Саксаганського. В ролі Наталки тут виступала знаменита М. Заньковецька. Потім — М. Садовська-Барілотті, Є. Зарницька, О. Петрусенко.
“Наталка Полтавка” викликала ажіотаж в Полтавській, Чернігівській і Харківській губерніях. Театри завжди були переповнені, а оплески не вщухали. Дійшло навіть до того, що власник Полтавського театру Іван Штейн викрав текст п’єси з нотами і без дозволу автора ставив її в багатьох містах України.
П’єсу було надруковано лише в 1838 році, але в рукописних копіях вона стала поширюватися ще в 20-х роках XIX століття. Було модно серед тодішньої української еліти знати всю п’єсу напам’ять.
Популярність «Наталки Полтавки» сягнула далеко за межі України: її ставили на різних європейських сценах, також сценах Кишинева, Мінська, Риги, Талліна, Вільнюса, багатьох міст Середньої Азії та Кавказу. Наприклад, у Варшаві на прохання глядачів драму показували двічі на день при переповненому залі. Користувалась популярністю вистава також у чехів, словаків та болгар. Тодішні газети писали: якщо немає в театрі збору, став “Наталку Полтавку”- і буде аншлаг.