ТАКІ НЕВІДОМІ БІОГРАФІЇ ДАВНО ВІДОМИХ УКРАЇНОК

8 березня в багатьох країнах світу відзначають Міжнародний жіночий день. В Україні воно також досі залишається популярним та вихідним днем.
Які ж витоки цього свята? Із кінця 19 століття жінки розпочинають активну кампанію за здобуття рівних прав та свобод в абсолютно чоловічому світі. Історично так склалося, що статус жінок вважався нижчим в освіті, науці, медицині, політиці.
Тому ми зробили тематичну добірку: «Жінки, що змогли».
- Анна Ярославна
Третя з чотирьох дочок київського князя Ярослава Мудрого, дружина французького короля Генріха І, перша королева Франції. Жінка, яка змінила хід французької історії та вдихнула життя в їхню культуру та розвиток.
Для вінчання в кафедральному соборі міста Реймс Анна привозить з Києва Євангеліє. До речі, аж до 18 століття всі королі Франції даватимуть присягу на цьому Святому Письмі.
- Роксолана
Найвидатніша жінка 14 століття, дружина султана Османської імперії Сулеймана І Пишного. Мала сильний вплив на Сулеймана як дружина та понад три десятиліття була найвпливовішою особою у мусульманському світі.
До татарського полону Роксолана потрапила в маленькому віці. Тривалий час вона виховувалася у палаці кримського хана в Салачику, вже пізніше – подарована султанові Сулейманові.

livejournal.com
- Маруся Чурай
Славнозвісна співачка та поетеса, якій приписують низку пісень «Ой не ходи, Грицю», «Котилися вози з гори», «Засвіт встали козаченьки» та інші.
Дівчина померла досить рано – у 28 років. Деякі джерела вказують, що у в’язниці Маруся підхопила сухоти, що й призвело до смерті. Інші джерела свідчать, що після суду дівчина відправилася до монастиря замолювати свої гріхи, де й зустріла свою смерть.
- Марко Вовчок
Українська письменниця, яка писала твори антикріпацького спрямування та описувала історичне минуле України. Вона подарувала світові такі твори: «Максим Гримач», «Три долі», «Інститутка», «Маруся» та інші.
Судом з 19 літераторів була засуджена за плагіат при роботі над перекладами казок Андерсена, після чого переїхала до Тверської губернії.
- Марія Заньковецька
Акторка та театральна діячка, провідна зірка українського театру. Її талант цінували як українська інтелігенція, так і еліта Російської імперії, виключно з Олександром ІІІ.
Аби увійти в образ Олени з «Глитай», Заньковецька поїхала до психлікарні зчитувати емоції та поведінку.
- Соломія Крушельницька
Найвидатніша співачка світу: серед численних нагород звання «Вагнерівська примадонна» 20ст. На одній сцені виступала з Енріко Карузо, Тіттою Руффо, Федором Шаляпіним.
Соломія Крушельницька з дитинства любила грати «в артистку»: перебирала бабусині плаття, декламувала та співала.
- Марія Примаченко
Народна художниця, яка працювала в стилі «наївного мистецтва». 2009 рік — за рішенням ЮНЕСКО — визнано роком Марії Примаченко.
Наприкінці червня 2006 з будинку художниці вкрали 77 картин. Частину з них вдалося повернути. Цей випадок вплинув на здоров’я сина Федора, який жив у будинку матері. А його родина стала обережнішою з непроханими гостями (будинок художниці завжди був відкритий для відвідувачів).
- Ліна Костенко
Письменниця, поетеса-шістдесятниця. Лауреат Шевченківської премії, Премії Антоновичів. У радянські часи брала активну участь у дисидентському русі, за що була надовго виключена з літературного процесу.
Ліна Костенко відмовилася від премії «Золотий письменник України», не пояснивши причини, також від звання Героя України, яке їй хотів вручити Ющенко. А фраза – «Політичної біжутерії не ношу» – стала майже афоризмом.
Анна Літвінчук