Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

ПРИКМЕТНИК «ЕКЗИСТЕНЦІЙНИЙ» – СЛОВО 2019 РОКУ

Словом року – 2019 у світі онлайн-словник Dictionary визнав прикметник «екзистенційний».

Принаймні, значення саме цього терміна інтернет-користувачі найчастіше шукали протягом року.

Що воно означає? Слово «екзистенція» – походженням з латини і означає: – існування, життя, буття. Отже, прикметник «екзистенційний» можна відслідкувати від латинського слова existentialis, що означає «той, що належить до існування».

Загалом це слово набуло поширення у світі завдяки філософії екзистенціалізму.

Вона зародилася у XIX столітті і її основоположником вважають Серена К’єркегора. Він першим заявив, що істина екзистенційна, тобто унікальна для кожної людини. Згодом його ідеї підхопили німецькі філософи Мартін Гайдеґґер та Карл Ясперс, а також французькі філософи та письменники: Габріель-Оноре Марсель, Альбер Камю, Жан-Поль Сартр.

Загалом екзистенціалізм – напрям у філософії XX ст., що позиціонує та досліджує людину як унікальну духовну істоту, яка здатна до вибору власної долі. А основний прояв екзистенції – свобода, яка визначається як відповідальність за результат свого вибору.

Чому це слово стало популярним в році, що минає? У Dictionary розповіли, що слово “екзистенційний” надихає нас запитувати себе: хто ми є і яка наша мета перед різноманітними викликами?

Тож продовжуймо, друзі, і в наступному році бути допитливими та екзистенційними.