Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

Наші люди всюди: картини українських художників у Луврі

Лувр – найбільший і найпопулярніший музей світу. Його скляна піраміда вже стала символом Парижа.

Лувр був побудований в XII столітті при Філіпі Августі як замок-фортеця. У XVI столітті тут розмістився королівський палац, і лише з 1793 року Лувр став музеєм.

Основна експозиція Лувру включає 35 тисяч творів, в тому числі 7 тисяч картин. Якщо приділяти кожній роботі всього лише 10 секунд, на їх огляд буде потрібно чотири дні і чотири ночі. Ми зекономимо ваш час та за декілька хвилин познайомимо вас із картинами українських художників, які представлені в Луврі.

Башкирцева Марія. Картини «Жан і Жак» та «Мітинг»

 

Марія народилася 24 листопада 1858 у Гавронцях, Полтавської області. Вона розмовляла кількома іноземними мовами, у 14 років читала в оригіналі Платона і Аристотеля. У 1877 році вона переїздить до Парижу, де вступає до академії Жуліана. В столиці Франції українка завойовує золоті медалі, отримує славу та визнання.

Однією з причин переїзду до іншої країни стала хвороба майбутньої художниці. Дівчина хворіла на туберкульоз і через хворобу в підлітковому віці починає поступово втрачати голос і слух.

Померла Марія у віці 26 років. Прощаючись із нею, відомий французький письменник Мопассан сказав: “Це була єдина Троянда в моєму житті, чий шлях я всіяв би трояндами, знаючи, що він буде таким яскравим і таким коротким!”

Марія Башкирцева стала першою жінкою-художницею, чиї роботи були представлені в Луврі.

Боровиковський Володимир. Картина «Лізинька та Дашинька»

Народився і жив у Миргороді в родині з козацьким корінням. Успішними були його портрети, особливо жіночі. Любив малювати й портрети простих українських селян та інших звичайних людей. Портрет “Лізинька та Дашинька” – якраз із таких: це портрет служниць архітектора зі Львова.

Творчість Боровиковського являє собою злиття стилів класицизму і сентименталізму. Він є визнаним майстром портретної мініатюри. Загалом художник створив близько 200 портретів своїх сучасників.

Левицький Дмитро. Портрет Марії Наришкіної.

Дмитро Левицький народився в сім’ї відомого гравера Григорія Кириловича Левицького-Носа. Саме батько став першим учителем малювання для молодого художника. У 1752 р. Дмитро став учнем, а згодом помічником живописця О. Антропова, який прибув до Києва розписувати Андріївську церкву.

Левицький створив образи М. Львової, П. Голіциної, Урсули Мнішек, які стали справжніми шедеврами портретного жанру. Завдяки цим творам митець зарекомендував себе як блискучий колорист і чудовий психолог.

Пимоненко Микола. Картина «Гопак»

Микола Пимоненко народився в Києві. Він став з найбільш яскравих послідовників традицій передвижників в українському образотворчому мистецтві.

В 1907 році Микола Пимоненко виставляв свої роботи в Мюнхені, Парижі, Берліні та Лондоні. В 1909 році його обрали членом Паризької інтернаціональної спіл­ки мистецтв і літератури.

Картинам Пимоненка властиві глибокий гуманізм, народність. Художник прекрасно розумів життя українського народу та зображував його в своїх роботах.

Тарас Гузь