Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

Найдорожча у світі книга – рукописне видання «Кодекс Лестера» Леонарда да Вінчі

Щороку, в останню суботу травня в Україні відмічають День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження. Цьогоріч це свято припадає на 25 травня.

Навряд чи кожен пересічний українець знає про День видавця, проте праця цих людей супроводжує нас по життю ще з колиски. Згадайте хоча б Букварики! Саме вони навчили нас подорожувати світом друкованого слова. До речі, найдавніший український «Буквар» було надруковано ще у 1578 році Іваном Федоровим, який був одним  із перших східнослов’янських друкарів.

До війни в Україні було зареєстровано понад 7000 підприємств, які займаються виданням, виготовленням та розповсюдженням видавничої продукції, саме тому на полицях наших бібліотек ми щодня зустрічаємо таке різноманіття видань. Цікаво, що в часи середньовічної Європи книги у бібліотеках приковували до полиць ланцюгами. Вони були досить довгі для того, щоб зняти книгу з полиці і прочитати, але не давали винести її за межі бібліотеки. Ця практика була поширена аж до ХVІІІ століття, що було обумовлено великою цінністю кожного примірника книги.

Сьогодні ж найдорожчою книгою у світі є рукописне видання Леонарда да Вінчі “Кодекс Лестера” (The Codex Leicester). Його вартість 30 800 000$, а власником цієї книги у 1994 році став Білл Гейтс. У рукописі міститься безліч математичних розрахунків, малюнків і заміток, написаних особливим дзеркальним шрифтом, що вміщуються на 72 сторінках.

Кожен видавець – це митець, адже для нього народження нової книги завжди означає філігранну роботу над кожною сторінкою, щоб у світ видання вийшло справжнім витвором мистецтва.

Христина Білас