Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

Музика часу: Сліди України в Князівстві Ліхтенштейн

Так звучать годинники в сувенірному магазинчику 105 – річного барона Едуарда Олександровича Фальц-Фейна в Ліхтенштейні, куди щодня заходять юрби туристів. Ця музика часу ніби демонструє, що справжнім повелителем часу є час, як би ми не намагались ним заволодіти. І що саме час упорядковує, де, кому й із ким із нас опинитись в той чи інший його проміжок.

Едуард Фальц-Фейн, не зважаючи на свій почесний вік, дуже активний і діяльний. Він – людина-епоха: племінник засновника заповідника”Асканія-Нова” Фрідріха фон Фальц-Фейна. Як відомо, останній 1883 року заснував цей унікальний заповідник, виростивши у напівпорожньому степу сад та акліматизувавши тут десятки видів диких тварин і птахів, звезених з усіх куточків планети.

Родина Фальц-Фейнів емігрувала з України після перевороту 1917 року, тож  разом із родичами Едуард фон Фальц-Фейн оселився в Німеччині, потім у Франції, а згодом у Ліхтенштейні. Багато уваги надає меценатству, зокрема, поверненню культурних цінностей. Його діяльність торкнулася й України: на кошти Едуарда фон Фальц-Фейна побудована церква в Гаврилівці, колишньому маєтку батьків; він виділив кошти на реставрацію садиби Фальц-Фейн в «Асканії-Новій» та став одним із засновників Фонду «Асканія-Нова», а також передав НАН України бібліотеку Сержа Лифаря. Нагороджений українськими орденами князя Ярослава Мудрого IV та V ст., орденами «За заслуги» I та II ст., Почесною відзнакою Президента України.

А його племінник, за даними Вікіпедії, – міністр з аграрних питань Ліхтенштейну.

Ось такий слід України відшукали ми для вас в альпійських горах!