Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

ВИСОКОСНИЙ РІК: 29 ЛЮТОГО – КАСІЯНІВ ДЕНЬ

Рік, у якому 29 днів – високосний, тобто той, який настає раз на чотири роки. Саме у такий рік місяць лютий має не 28 днів, а 29.

І довкола цього – безліч забобонів та прикмет, пов’язаних не лише з останнім днем зими, але й роком взагалі. Спробуємо ж розібратися, як сприймали це наші предки.

Традиційно 29 лютого йменується Касіяновим днем, адже Касіян був уособленням ледацюги та нероби. Згідно з  переказами, «Святий Миколай і Касіян якось йшли разом по дорозі. Коли один чоловік попросив їх витягнути віз із багна, Касіян злякався й не захотів забруднити свій одяг, а Святий Миколай допоміг чоловікові. За це Господь покарав Касіяна тим, що його іменини будуть тільки раз на чотири роки». Тому ще за часів становлення християнства високосний рік вважався роком нещасть та біди.

У народних приповідках та повір’ях існує незліченна кількість забобон. Як, наприклад, цього року не бажано справляти весілля, адже шлюб буде нещасливий та принесе лише розлади в сім’ю. У високосний рік українці намагалися не облаштовувати дім, не розпочинати власну справу та не поспішали продавати щось цінне. Також не можна було збирати ягоди, гриби і траву, особливо на Івана Купала, та заборонялося колядувати.

У легендах Київщини та Лівобережжя Касіян виглядає злим та понурим чоловіком. Але не всі оповіді змальовують його таким страшним: на Харківщині його описують як казкову особу.

«Звернімо увагу ще на один суттєвий аспект. Уявлення про позитивну чи негативну якість часу в народних уявленнях підпорядковуються певній логіці. “Хороший час” – це час, коли світ стійкий, упорядкований. “Поганий час” – частіше усього рубіжний, перехідний», – вважає Олександр Ковальков, викладач кафедри всесвітньої історії Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка.

Тож високосний рік може бути добрим і не дуже, може принести все, в тому числі й щастя. І довгоочікувану перемогу. Тож налаштовуймось на це!

Анна Літвінчук