Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

ВІДПРАВИТИСЬ У ЧАН

Під сумні лемківські пісні про необхідність іти на заробітки автобус із туристами в’їжджає на Перечинщину – район на Закарпатті, де й розкинулось знамените поселення Лумшори.

Знамените тим, що саме воно, як матриця, народило традицію оздоровлюватись у чанах, яка швидко розповсюдилась Карпатами. І не треба тепер місцевим іти кудись на заробітки, бо заробітки їдуть сюди самі. Автомобілями, туристичними автобусами, мотоциклами, велосипедами, хто як. Але поки нових пісень у цих краях не наспівали, тож слухаємо те, що було.

Ці місця славляться грибами й мінеральними водами сірководневого типу. Цією водою наповнюють величезні чавунні казани, додають туди запашних карпатських трав, садять туди людей (зазвичай це 5 – 7 осіб) і підігрівають воду внизу дровами. Оздоровча туристична атракція.

Такий собі релаксовий рай, який взяв за основу не такі вже й райські атрибути.

Хлопчина, який обслуговує наш чан, а саме – вчасно підкидає дрова, інструктує: через 5 – 7 хвилин посиденьок у гарячій воді треба шубовснути в холодний гірський потічок, який зовсім поряд, через кілька метрів.

Тож робимо все згідно з інструкцією. Але жодна інструкція не може описати той ефект, який отримуєш в результаті такої комбінації: тисячі голок одночасно впиваються в розпашіле тіло в холодному потічку. Але приємно так впиваються, і так несподівано!

Повторюємо процедуру 5 разів. І починаємо вірити в розрекламований для туристів ефект омолодження. Справді огортають потоки енергії. А на вчорашні проблеми, які до останнього свердлили голову, наче хтось граційно й чарівливо натиснув деліт. Причому повний.
Тим часом із сусіднього чану лунає: «Слухайте, зупиніться! Так ви швидко й немовлятами станете!»

Ніколи ще бограч не смакував так, як після чанів! А чай із карпатської чорниці – не видавався таким неперевершеним! А вівці – такими милими й дружелюбними!

А гірська джерельна вода – такою спрагло-насичуючою! А чудові карпатські краєвиди – були так до душі.

Висновок: інколи потрібно відправити себе в чан, щоб життя не відправило тебе в бан. Тобто – перезавантажитись, зупинитись, насититись енергією… Українська гірська земля дарує таку незрівнянну опцію.

Тетяна Пивовар