ЦІКАВІ ІСТОРИЧНІ ФАКТИ ПРО УХВАЛЕННЯ КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ
- Народні депутати ухвалювали Основний Закон протягом доби, після тривалого політичного протистояння. Вони розпочали засідання 27 червня 1996 року і працювали без перерв. Голосування відбувалося по кожній окремій статті та розділах і завершилося о 9:20 ранку 28 червня 1996 року. Таким чином народні обранці працювали безперервно протягом 23 годин і на п’ятий рік Незалежності Конституцію було ухвалено.
- Ухвалення Конституції супроводжувалось протистоянням між Адміністрацією Президента, Кабінетом Міністрів та Верховною Радою. Тодішній Президент Леонід Кучма хотів ухвалення Конституції шляхом референдуму. Тодішнього прем’єра Павла Лазаренка також не влаштовував Основний Закон за такою редакцією, бо він не хотів, аби президент призначав уряд за згодою парламенту. Тодішній спікер Верховної Ради Олександр Мороз теж хотів залишити більшість повноважень за парламентом.
- Як Україна жила до ухвалення Конституції? 1995 року було ухвалено так званий Конституційний договір, в якому йшлося про необхідність підготувати текст Конституції протягом року. Тож протягом року країна жила за цим договором, а не за Конституцією 1978 року. У договорі були передбачені величезні повноваження президента та всієї виконавчої влади.
- Спогади Віктора Мусіяки, співавтора редакції Конституції, у День народження якого й було ухвалено Конституцію: «Ось вам момент, вже 26 червня все почалося, на 27 червня перейшло. Зранку почали: преамбула, потім розійшлися по різних групах відпрацьовувати ті статті, які стосувались права власності, символів: герб, прапор, гімн. Ви думаєте, що? Це зараз все природно. Ну, жовто-блакитний прапор. Ми три години не могли проголосувати жовто-блакитний прапор чи синьо-жовтий. Вже не говорячи про ту частину, яка стосувалася Автономної Республіки Крим».
- «Коло трибуни всю ніч простояв Михайло Сирота. Він зачитував вголос зміст кожної статті Конституції, спікер ставив її на голосування, а парламент давав за неї більше 300 голосів».(ВВС Україна, 28 червня 2014 року)
- «Гаряче в залі зробилося близько другої години ночі, коли парламентарям-членам Кабміну – тоді сумісництво не заборонялося – надійшло повідомлення про термінове виїзне засідання уряду, і вони залишили сесійну залу.
Парламентарі, які залишилися в залі, запідозрили, що уряд Павла Лазаренка у цій ситуації грає заодно з президентом, до планів котрого не входило ухвалення Конституції.
У сесійній залі почали ширитися чутки, що от-от парламент буде знеструмлено, пригадує Віктор Мусіяка.
Тоді Олександр Мороз пішов на нестандартний крок, запропонувавши парламенту ухвалити постанову про те, що у разі, якщо вони не повернуться до зали, їх позбавлять депутатських мандатів – після ухвалення нового Основного Закону.
Метод подіяв: міністри повернулися, і робота, незважаючи на пізню ніч, продовжилася». (ВВС Україна, 28 червня 2014 року)
- Усю «Конституційну ніч» безперервно працював парламентський буфет, куди народні обранці час від часу вибігали випити каву.
- «Коли в парламенті закінчилося останнє голосування за текст Конституції в цілому, до сесійної зали увійшов Леонід Кучма.
Депутат другого скликання Ігор Коліушко згадує: парламентарі до останнього припускали, що президент продовжить боротьбу за власну редакцію Основного Закону, вивівши конфлікт з парламентом на новий рівень, тому сприйняли його появу насторожено.
Під пильним оком Кучми Олександр Мороз виніс Конституцію на голосування в цілому, і зафіксував підсумковий результат – 321 голос “за”.
“Я хочу перед вами вибачитися за те, що я, може, не зовсім коректно стимулював цей процес”, – під сміх та оплески присутніх заявив Леонід Кучма – і запросив всіх парламентарів з дружинами на урочисте прийняття, яке пообіцяв влаштувати за кошти, зекономлені через непроведення конституційного референдуму». (ВВС Україна, 28 червня 2014 року)
- «Зовсім не відповідає дійсності, що це відбувалося лише за одну ніч, швидко сіли і ухвалили. Це спеціально розповсюджують таку байку, тому що цим підривають основу нормального ставлення до Основного Закону, до Конституції. Йшла робота років три до того, це була розробка Конституції. Потім працювала спеціальна конституційна комісія, в якій ми працювали, доопрацьовуючи після першого читання, працювали близько 3 місяців. Ми щодня сиділи десь годин по 12». (Із інтерв’ю Віктора Мусіяки Радіо Свобода, 29 червня 2008 року).
- Після безсонної ночі нардепам влаштували скромний банкет із цукерками та шампанським.
- Конституцію України схвалило міжнародне співтовариство, охарактеризувавши її як одну з найдемократичніших у світі.