Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

ПИСАНКА

Писанкарство (писанки) досі поширене у багатьох народів світу. З писанками і фарбованими яйцями (крашанками) пов’язано безліч легенд, повір’їв, переказів, звичаїв,традицій, обрядів, які виникли ще в язичницьку добу, видозмінювалися, а з прийняттям християнства набули нової якості — пов’язаної з освяченням паски під час найголовнішого християнського свята — Великодня. Звідси і їхня назва — «великодні яйця».
Писанка називається так тому, що вона розписана особливими кольорами та знаками, орнаментами та символами, що приховують у собі щось чудодійне, містичне.
Вчені давно вже міркують над цим феноменом і з’ясували, що слово “пмсати” – прадавнє, означає не лише “наносити якісь знаки на предмет”, а у глибинній своїй суті – “означати ту сутність предмета, яку неможливо виявити лише через зовнішнє його сприйняття”. У слові “писати” той же корінь, що у слові “пістрявий”, котре мало значення “червоний”.
Писанку за всіх часів дарували на знак перемир’я, побажання здоров’я, краси, сили, врожаю. Застосовували як запобіжний засіб від стихійного лиха, пожежі, грому, для лікування різних хвороб, від переляку, наговору.
#Словопис #рідна_мова #вивчаймо #пізнаваймо #традиції #Великдень #писанка