Пекельна київська осінь далекого 1941 року
З 24 по 28 вересня тривала спецоперація нквс срср «вогняний смерч», в результаті якої фактично було знищено центр Києва – 940 будівель. 50 тисяч киян лишились без житла, тисячі мирних мешканців загинуло. Питається – навіщо це все було робити?
То був 1941 рік… Рік, коли Київ кардинально змінив своє обличчя.
24 вересня, на п’ятий день окупації столиці, вулицю Хрещатик заполонили пожежі, зумовлені вибухами. Причиною стала спецоперація нкбд (Народного комісіріату державної безпеки) та інших силових структур срср.
Знищення центру Києва почалось із вибуху в крамниці “Дитячий світ”, а потім, майже одразу, сталися вибухи в сусідніх будівлях. Вогонь надзвичайно швидко розповсюджувався. А все тому, що в більшості випадків покриття й перегородки в будинках були з дерева, люди тримали у себе запаси гасу, а в сараях та підвальних приміщеннях постійно зберігали дрова.
Житлові будинки та архітектурні будівлі були заміновані завчасно. Вибухівку заклали під каналізаційні тунелі, електростанції, водопровідну систему, об’єкти залізничного транспорту, поштамт, телеграф, мости через Дніпро та під всі важливі будівлі: раднарком, нкдб, оперний театр, Успенський собор, музей леніна тощо.
Згідно з інформацією газети”Українське слово”, опублікованою 21 жовтня 1941 року, “приблизно 200 житлових і адміністративних будинків було знищено. Вулиці перетворились в уламки каменю та щебеню”. Згідно з нинішніми даними, було знищено 940 будівель.
Загалом за період операції було зруйновано:
- вул.Хрещатик
- вул. Ольгинську
- вул. Миколаївську (Архітектора Городецького)
- вул. Мерінгівську (Заньковецької)
- площу Спартака (Івана Франка)
- Думську площу (Майдан Незалежності)
- частину вул. Інститутської
- частину вул. Прорізної
- частину вул. Пушкінської
- частину вул. Лютеранської
- частину вул. Фундуклеївської (Богдана Хмельницького)
- частину вул. Великої Васильківської
- частину бульв. Шевченка
- Музичний провулок (зник назавжди)
Разом із вулицями повністю зникли такі неповторні будівлі:
- цирк Крутікова (на сьогоднішній день на його місці кінотеатр “Україна”);
- Міська Дума (знаходилась на Майдані Незалежності);
- хмарочос Гінзбурга (нині на його місці готель “Україна”);
- будівля консерваторії.
Вибухи продовжувались до 29 вересня, а пожежа у пошкоджених спорудах тривала ще два тижні. Київ назавжди втрачав свою унікальність.
Анна Федорцова