На Благовіщення пташка гнізда не в’є, дівка коси не плете
8 квітня – свято Благовіщення Пресвятої Богородиці. Велике й сильне свято в пам’ять про подію, коли архангел Гавриїл сповістив Діві Марії радісну звістку про майбутнє народження нею Спасителя світу:
« Радуйся, благодатна, Господь з тобою. Зачнеш у лоні і породиш сина і назвеш його Ісус. Він буде великий і Сином Всевишнього назветься, і дасть йому Господь Бог престіл Давида, батька його, і царюватиме над домом Якова повіки та й царству його не буде кінця.» Марія ж сказала: «Як же це станеться, коли я мужа не знаю». Відповів архангел: «Дух Святий найде на тебе й сила Всевишнього окриє тебе, — тим-то й Святе, що народиться, назветься — Син Божий. У Бога нема неможливого». І сказала Марія: «Я раба Господня, нехай буде мені по твойому слові.
В Україні традиційно дуже шанували це свято і навіть при всій своїй працелюбності забороняли цього дня будь-що робити. Наші предки казали, що навіть птиця цього дня свого гнізда не в’є. А зозуля вила, то тепер змушена підкладати свої яйця в чужі гнізда в покарання за це.
Також, аби себе не обтяжувати працею в це світле й радісне свято, українці зазвичай до столу готували просту й легку їжу.
Загалом свято Благовіщення поєднало язичницькі традиції з християнським світом. Його ще називають «третьою зустріччю весни», тобто кінцевою перемогою весни над зимою. Відтепер благословенна Богом земля готова до сівби та майбутніх урожаїв. Але працювати на ній цього дня суворо заборонялося.
Також не можна було на Благовіщення шити, в’язати і плести, бо вважалося, що нитки можна переплутати і залучити в дім розлуку, сварки і чвари.
На Благовіщення традиційно випускали пташок на волю і навіть називали це свято пташиним.
У Благовіщення не можна було нічого віддавати з дому, особливо позичати кому-небудь гроші. Вважається, що так можна віддати своє здоров’я й благополуччя.
Також цього дня не можна було стригтися, фарбуватись і навіть зачісувати волосся. Люди думали, що цим можна “заплутати” свою долю.
На який день тижня випадає 7 квітня, у той день протягом усього року не можна починати нових справ.
На Благовіщення не надягали новий одяг – вважалося, що він порветься й забрудниться так, що не відпереш.
У Благовіщення не можна було засвічувати свічки, скіпки й лампи для освітлення будинку, щоб не пропустити світло Ангела.
На Благовіщення не висівали насіння, остерігались, що не буде врожаю.
А наші предки присвятили Благовіщенню свої прислів’я:
До Благовіщення кам’яна весна.
На Благовіщення і Великдень грішникам у пеклі дають перепочинок.
Покрова не літо, Благовіщення не зима.
На Благовіщення пташка гнізда не в’є, дівка коси не плете.