Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

Літечко наше любе, літечко наше миле

На літо в Україні припадає найменше свят, адже це найвідповідальніша пора для господарів та хліборобів. Визрівають трави, овочі та збіжжя, згодом надходять і жнива. Тут уже не до веселощів, бо працювати треба.

Однак і на літо припадає кілька значимих свят, які сягають початків праісторичної землеробської культури. Розпочинають літо найважливіші урочистості літнього обрядового циклу – Зелені Свята. До зелених свят відноситься Трійця або П‘ятидесятниця.

Свята Трійця відзначається через 50 днів після Воскресіння Христового, саме тому ще має назву П‘ятидесятниця. Під час цього свята люди прикрашають свої хати гілками дерев, устеляють підлогу травами, а на вікна вішають обереги від русалок.

Зелений тиждень розпочинається з четверга. У цей день дівчата йдуть у поле, де плетуть вінки з різних трав та рослин – ромашок, чебрецю, волошок. Не забувають і про полинь – головний оберіг від русалок.

У п’ятницю жінки збирають цілющі трави й росу, а в суботу прикрашають зіллям хати та двори. У неділю всі йдуть до церкви, а після обіду дівчата й хлопці веселяться, водять хороводи та співають пісні. Таке гуляння триває аж до ночі.

Перший четвер після Трійці називається Русалчиним Великоднем. На Чернігівщині та в інших районах Полісся жінки вивішували у цей день на деревах полотно, на вікна викладали свіжоспечений хліб. Водночас господині поливали молоком стежки, якими ходила їхня худоба на пасовище, а по межах своїх посівів клали по шматку хліба – «щоб жито родило». Ніхто у цей день не працював у полі.

У Троїцький четвер, або, як його називали на Поліссі, кривий день, чи сухий четвер, відбувалися «проводи русалок». Головна суть «проводів» – позбутися тих «непростих» гостей, які приходили на Зелені свята. В одних місцевостях русалкою була гарна дівчина з довгим волоссям, в інших – обходились без перерядженої. Усі учасниці «проводів» (переважно дівчата і молодиці) вбирали на голови вінки і йшли з піснями в поле, до річки чи на кладовище. Дійшовши до призначеного місця, скидали з себе вінки і розбігалися. Проводами русалок завершувався цикл Зелених свят.

Марія Пісоцька