Історія пісні “Гуцулка Ксеня”
«Гуцулка Ксеня» – легендарна українська пісня-танго, що стала однією з найвідоміших українських пісень XX століття у світі. Її вважають народною, але це не зовсім так. Чимало дослідників досі сперечаються, хто ж насправді її автор. Є дві версії щодо створення пісні: одна з них говорить, що автор – Ярослав Барнич, а інша – Роман Савицький.
Ярослав Барнич – український композитор, диригент і педагог, стверджував, що написав текст і мелодію в 1938 р. на честь Ксені Клиновської із села Небилова. Вона навчалась у композитора і була своєрідною музою для створення пісенного шедевру. Створену спонтанно пісню шалено полюбили. Газети одна за одною публікували фото із тією самою дівчиною з ‘‘Гуцулки Ксені’’ та описували її вроду. Проте той факт, що Барнич написав однойменну оперету, дозволяє припустити, що в ній він використав пісню, написану ще 1932-го року Романом Савицьким, яку щиро вважав народною.
Роман Савицький – вчитель зі села Семигинів Львівської області, який музикою цікавився усе своє життя, хоч жодної спеціальної музичної освіти не отримав. Літню відпустку він проводив у гостях у своєї сестри на Косівщині. Сестра мала дуже вродливу доньку – Ксеню, яку так любив Роман. Одного разу племінниця звернулась до нього з проханням написати пісню, “щоб лунала на всю Гуцульщину”. Савицький виконав свою обіцянку, і через деякий час її співав уже весь край.
“Гуцулка Ксеня” не втрачає своєї шаленої популярності впродовж багатьох років. У ній щемливо звучить музика закоханої душі.
Альона Задорожна