Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

ЯК НАМ УНИКНУТИ КОРОНАВІРУСНИХ ФЕЙКІВ

Окрім безпосередньо епідемії, ми всі зіштовхнулися в цей складний час ще й із епідемією фейків. Тож ми створили для вас добірочку #медіаграмотність та написали поради, як нам це лихо долати.

ФЕЙК 1: Якщо діти на вулиці – штраф чи в’язниця

Останні дні у месенджерах та групах у соцмережах активно поширюють фейк про заборону дітям бути на вулиці під час карантину. За таке «порушення» начебто навіть передбачений штраф згідно зі ст. 184 (від 1,7 тис. грн до 5,1 тис. грн), або позбавлення волі до п’яти роки, згідно ст. 166. Контролювати дотримання порядку має патрульна служба (такої в Україні навіть нема, є патрульна поліція). Попри абсурдність самого повідомлення, його активно почали поширювати серед батьків, породжуючи паніку. Під час карантину справді варто залишатися вдома, щоб убезпечити себе від можливого інфікування вірусом, а при виході на вулицю варто дотримуватись дистанції з людьми, уникати рукостискань, а в громадському транспорті варто носити маски. Проте немає жодної заборони виходити на вулицю як для дорослих, так і для дітей. До 16 років у супроводі дорослих, пересуватися не більше 2-х дорослих осіб.

Коментар-дослідження: Якщо прочитати цей фейк уважно, то штрафувати батьків обіцяють «згідно ст. 184 та ст. 166». При цьому не вказано, чи йдеться про кодекс про адмінправопорушення, чи кримінальний кодекс. Стаття 184 КУпАП стосується невиконання батьками обов’язків щодо виховання дітей, де не вказано нічого про заборону виходити на вулицю. Вас можуть покарати за цієї статтею, якщо ви залишите малу дитину без нагляду, вона буде жити у незадовільних умовах, буде обмежена у харчуванні та ін. Стаття 166 ККУ «Злісне невиконання обов’язків по догляду за дитиною» застосовується, коли певні дії призвели до тяжких наслідків – смерті або каліцтва. Тож чи виходити з дітьми на вулицю під час карантину -вирішувати вам.

ФЕЙК 2: Оплата комуналки відтерміновується

Проект «По той бік новин» також розвіяв фейк, що через запровадження карантину в Україні на два місця відтермінували оплату комунальних послуг. Справді Верховна Рада внесла зміни до Закону України про «Про житлово-комунальні послуги» на період карантину. Завдяки цим змінам, якщо ви раптом не зможете заплатити комуналку вчасно, то вам не треба буде платити пеню до 1 липня.

ФЕЙК 3: Лікарні не прийматимуть пацієнтів

Ви також могли прочитати, що через карантин українські лікарні не надаватимуть медичну допомогу, навіть онкопацієнтам та при пологах. Однак МОЗ оперативно спростувало цей фейк.

Коментар-дослідження: Медзаклади зараз справді працюють в особливому режимі, приймаючи лише пацієнтів у невідкладних станах. Наприклад, якщо пацієнти захочуть прийти в поліклініку поміряти температуру, тиск, на масаж, фізпроцедури тощо, то їх не приймуть, але ніхто не відмовить у проведенні термінової операції, чи наданні допомоги людині у критичному стані.

ФЕЙК 4: Вертоліт з хімікатами

Ще один фейк, який активно поширювали у соцмережах, про вертоліт, який розпилюватиме дезінфікуючі речовини над містом. Щоб уберегтись, варто було закрити вікна у квартирі та не виходити з дому. Немає жодної офіційної інформації про те, хто це робитиме. Вчитуючись у це повідомлення, не важко здогадатись, що це брехня.

ФЕЙК 5: Ліки є!

Насправді, ні. Якщо ви бачите будь-яку інформацію про те, що в Китаї, Італії чи будь-якій іншій країні винайшли ліки від коронавірусу, не вірте цьому. Наразі в світі не існує спеціальних ліків, які б могли вилікувати вас від коронавірусу чи убезпечити від зараження ним.

Коментар-дослідження: Нещодавно київська фармацевтична компанія «Юрія-Фарм» потрапила у скандал, запустивши рекламний ролик про медичний препарат «Декасан», який, як переконує виробник, «діє на усі складні віруси, включаючи коронавіруси». Також європейські вірусологи експериментують над вакциною, яку вколюють проти туберкульозу.

ФЕЙК 6: Люди з другою групою крові більш вразливі

Таку сенсаційну інформацію поширила низка українських ЗМІ, зокрема УНІАН, ZIK, ТСН, Кореспондент, посилаючись на Medrxiv – онлайн-архів рукописів у медичних, клінічних та суміжних науках про здоров’я. Колеги з «Наших грошей. Львів» спростували цей фейк, навівши переконливі аргументи.

Коментар-дослідження: Це неперевірене дослідження щодо групи крові хворих на коронавірус дійсно опубліковане на сайті Medrxiv. Однак воно ще не було рецензоване експертами, які оцінюють статтю і можуть виявити слабкі сторони в припущеннях, методах та висновках. А до цього часу говорити про будь-які результати зарано.

КРИТЕРІЇ, ЩО ДОПОМАГАЮТЬ РОЗПІЗНАТИ ФЕЙКИ:

  1. Обов’язково дивитися на першоджерело, хто її поширив та чи є їй підтвердження в офіційних джерелах.

2.Створити для себе добірку офіційних ресурсів (новинних центрів), де можна знайти правдиву інформацію про пандемію коронавірусу.

  1. Не вестися на фразу «Вчені з’ясували, що…». Загалом із таких слів може починатись практично будь-який фейк, який поширюють низькоякісні сайти. Люди, які читають здебільшого заголовки, вірять цій інформації, поширюють її та переказують знайомим, вірячи у примарну вагу невідомих досліджень.

 

Дослідила тему Оксана Несененко,

студентка Інституту журналістики Університету Грінченка