Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

Феномен ліні в російській культурі

Мова і ментальність неймовірно пов’язані між собою. Слова, образи, речення, якими ми мислимо відбиваються і на стилі життя, побуті, переконаннях і міфах. Цьому є красномовний приклад феномену ліні в російській мові і, як наслідок, культурі. Пропонуємо декілька цікавих (не)випадкових збігів. ОБЕРЕЖНО — далі наведено фрагменти мовою окупанта.

«Лень-матушка»

У російському фольклорі накопичений значний масив прислів’їв і приказок, що схвально та з приязню ставляться до одного з семи смертних гріхів. Найпопулярніше з них — «лень-матушка», яка своїм значенням прямо говорить про близькість і невідривність цієї риси у росіянина, — подібно рідності з батьками, зокрема матір’ю.

Діло чи не діло

Задумайтеся, в українців є гарний народний вислів: «тиждень неділю годує». А як же в північних сусідів? Адже неділя, тобто останній день тижня, під впливом стилю життя аграрного суспільства і православних догматів, — це день, коли нічого не можна робити, тобто «не діло». У той час у росіян «не діло» триває увесь тиждень, або як кажуть на росії — «неделю».

«Казка ложь да в ней намек»

У російському фольклорі чимало казок, де головна роль належить цілковитому лінюху та ще й дурню — «Волк-дурень», «Емеля-дурак», «Иванушка-дурачек», «По щучьему велению». Хоч і мізок не має, але йому таланить на рівному місці. Будь-яка його дурниця з ліні — сходить з рук. А доля йому нашіптує чарівний алгоритм, як вибитися в люди. Так звана «русская народная мудрость» толерує лінюхів і дурнів, як зрештою досягають влади (стають королями, государями, імператорами, президентами, ваш варіант). А як вони керують? — ви вгадайте самі.

Дарина Кучережко