Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

ТАЄМНИЦІ ЛАДАНУ

Ладан – найтаємничіша ароматна смола і фактично супутник людської цивілізації. У християнстві він уособлює святість і праведне життя: у Біблії його описують серед дарунків мудреців Ісусу, а також застосовують в християнських релігійних обрядах.

«Нате і мій ладан на церкву, щоб і я була божа Вівдя», «Чорт ладану боїться», – так кажуть в народі про ладан. Завжди вважалось, що ладан захищає людину від усяких напастей та ворожих сил, тож у традиції українців завжди було дарувати ладанку – невеликий мішечок, виготовлений зі шкіри чи тканини, всередину якого клали ладан. Причому робили це, як свідчать деякі джерела, навіть у дохристиянські, язичницькі часи.

Вчені дослідили: ладан містить елементи, які відганяють страх, допомагають боротись із депресією, повертають душевний спокій, знижують високу температуру, тиск і навіть можуть бути ефективними у боротьбі із раком. Недаремно його називають ароматом Сонця, який символізує вселенську благодать.

Але що ж воно таке – ладан?

Це – висушений сік дерев роду Boswellia, зокрема Boswellia sacra, які ростуть в Омані, Ємені та Африканському Розі, включаючи Сомалі і Ефіопію. Добувають його так: надрізають дерево інструментом, схожим на зубило, і з отвору з’являється білий сік, який висихає. Далі за 2 тижні його збирають, а потім досушують.

Ладан має різні рівні якості: найвищої – сріблястий і прозорий, коричнево-жовтий – найдоступніший і найдешевший.

У древні часи торгівля ладаном була найприбутковішим бізнесом: так свого часу, наприклад, збагатилась південна Аравія.

Зараз, на жаль, дерева босвеллії знаходяться у кризовому стані. Причина – зловживання виробництвом ладану та зміна клімату. І ця тенденція, згідно з прогнозами, лише посилюватиметься. Тож все частіше вдаються до штучних замінників ладану, але тут уже годі очікувати «натурального» ефекту.

Підготувала Тетяна Пивовар