Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

Збільшуймо український словниковий запас

Нині ми бачимо, як рівень довіри до української мови неймовірно збільшився. Все більше людей відмовляються говорити мовою ворога – хто взагалі зараз говорить московитською? – коли українська навіть звучить неймовірно класно, чудово, дивовижно, милозвучно, рідно для кожного українця. 27 квітня 2022 року соціологічна група Рейтинг провела опитування, відповідно до результатів якого 80% респондентів вважають рідною мовою саме українську. Звісно, ми всі прагнемо, аби якомога більше людей починали спілкуватися українською.
Однак мова не стоїть на місці, вона розвивається разом із суспільством та народом. Нині, коли повномасштабне вторгнення на нашу Батьківщину все ще триває, можна побачити неймовірну кількість неологізмів та сленгів на воєнну тематику. Як не загубитися у всіх цих нових словах та знати, коли їх варто вживати? Саме для цього варто збільшувати свій словниковий запас. Пропоную наступні поради – їх можна компонувати або одразу дослухатися до всіх пунктів, це вже як кому зручно.
Дивимося український дубляж
Нині фільми та серіали українською мають надзвичайно якісний переклад та дубляж. Але найголовнішим плюсом є використання активної та сучасної розмовної лексики. Тому під час перегляду легко запам’ятаються декілька влучних слів чи фраз, які потім можна буде ввернути в розмові. Звісно, якщо спершу перевірити їх значення в словнику.
Читаємо українською!
Обов’язково обирайте ті книги, які вам цікаві за жанром чи темою. Жодного примусу, тільки власний інтерес. Але візьміть їх в українському перекладі. На сторінках ви точно знайдете хоча б декілька слів, які зацікавлять чи змусять поцікавитися – а що це означає? Також це стосується не тільки книг. Новинні сайти, які ви переглядаєте, газети та журнали – спробуйте почитати українською. Ба більше, Google Translate для сторінок іноземною мовою, який у більшості перекладає на російську. А якщо спробувати український переклад?
Спеціальні ресурси
І я не тільки про словники! Хоча, почнемо з них. Існує такий сайт під назвою «Горох». В цій онлайн-бібліотеці зібрано багато корисних словників української мови. Можна зайти і просто спробувати пошукати якесь слово. Багато цікавих синонімів можна побачити. До речі, про синоніми, для їх пошуку також є спеціальні сайти. Але найсучаснішими можна вважати спеціальні додатки чи проєкти для вивчення нових слів українською – як-от «Р.І.Д.» або «Мова – ДНК нації». І, звичайно ж, наш СловОпис.
Курси
В умовах повномасштабної війни держава бачить проблему мовного питання та заохочує українців спілкуватися рідною мовою. Тому нині створюється багато курсів або проєктів, які мають на меті допомогти людям опанувати чи покращити українську. Наприклад, проєкт «Єдині» від ініціативи «Навчай українською». Більше про подібні проєкти можна дізнатися на Facebook-сторінці Уповноваженого із захисту державної мови.
Український контент – це надзвичайно класно
Аудіокниги, музика, подкасти, блогери, YouTube-канали та інші соціальні мережі. Нині величезна кількість контент-мейкерів, які раніше робили на загал російською, активно переходять на українську. Відмовтесь від всіх своїх московитських підписок. Спробуйте подивитися чи послухати рідною мовою – і ви одразу зрозумієте, наскільки круто звучить українська, та які цікаві слова можуть вам зустрітися.
Вікторія Маленко