Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

Від розпачу і зневіри мене рятує творчість

Так стверджує мисткиня із зруйнованої Бородянки Ольга УГНІВЕНКО.

У Національному музеї літератури України триває мистецька виставка “Україна є! Україна буде!”

Її організували із вцілілих експонатів Краєзнавчого музею Бородянщини. Виставка неймовірно світла і дуже оптимістична.

Ми розмовляємо із директоркою музею, народним майстром України, художницею Ольгою Угнівенко.

– Пані Ольго, виставка з вашого музею вражає! Вона – як пташка Фенікс ! Піднявшись із попелу і руйнувань Бородянки, дарує людям радість і надію.

ОЛЬГА УГНІВЕНКО: – Насправді, це і є головна місія мистецтва – торкатися душі, дарувати позитивні емоції. А наші експонати – справжні перлини народної творчості Бородянського краю. Тут віками жили і творили талановиті майстри і майстрині. Ми роками збирали унікальну колекцію вишивки, предметів побуту, ремесел, місцевого національного костюму минулого століття. Сьогодні – це вже реліквія.

– Як Вам вдалося їх врятувати ?

ОЛЬГА УГНІВЕНКО: – Бородянка з перших днів війни опинилася в жахливих умовах окупації. І зазнала таких руйнувань, що неможливо собі уявити. Розбомблені багатоповерхівки, спалені та розстріляні авто, повалені дерева, зруйновані дороги – масштаби руїн просто шокують. Довгий час я не знала, що з музеєм. Бо не було ніякого зв’язку. Ми з мамою жили у друзів. Тому що 2 березня від авіабомб утратили свій дім… (Плаче) Але на початку квітня, коли Бородянку звільнили, я одразу кинулася до музею. Приміщення було зруйноване, багато експонатів втрачено і понівечено. Але диво є! Частина нашої колекції вціліла! Я швидко почала збирати і готувати евакуацію. Перевезла у безпечне місце. Почала реставрацію, відновлення. Отак врятували те, що зараз ви бачите на виставці.

СловОпис: – Пані Ольго, всіх захоплює ваша авторська колекція ляльок у національних строях. Розкажіть про неї.

ОЛЬГА УГНІВЕНКО: – В основу колекції покладена тема весілля на Київщині, куди молодята запросили гостей зі всієї України. Гості одягнені в костюми, притаманні конкретній місцевості. Експозиція розкриває обряд весілля, де кожен персонаж має свою роль та характер. Колекція «Весілля» складається із 39 ляльок ручної роботи в українських строях зразка минулого століття. Вони виготовлені з полімерної глини, оздоблені спеціальними фарбами, намистом з бісеру та кольоровими стрічками. Все це я створила власноруч. На основі розповідей, що ми з мамою записали від старших людей про місцеві звичаї та обряди. Глядачі подовгу стоять перед цим врятованим “весіллям”, завжди багато запитань, хочеться все розгледіти, дізнатися, як же це зроблено…

СловОпис: – Пані Ольго, творчій людині для роботи необхідне натхнення. Де Ви шукаєте його у такий непростий час?

ОЛЬГА УГНІВЕНКО: – Мистецтво рятує! Те, що мої лялечки вижили, інакше як чудо не назвеш… Коли я їх побачила – понівечених, “поранених” – у когось нема руки чи ноги, у брудному одязі – у мене стислося серце. Я плакала, ніби це мої діти. Але ж вони всеодно вціліли! Я негайно стала їх реставрувати, відновлювати. І це мене врятувало від депресії і зневіри. Я знову захотіла жити на повну силу! Я малюю, ліплю з глини, розписую тканину, вирізаю витинанки, роблю шкрябанки, фотографую. І шкодую, що доба має замало часу…

СловОпис: – Ви мисткиня. Зрозуміло, що творчість наповнює Вас життям. А що порадите нам, звичайним людям? Адже часи великого випробування вимагають від нас повної віддачі. Де брати енергію?

ОЛЬГА УГНІВЕНКО: – Йдіть на природу! Вона так заспокоює, врівноважує, наповнює силою! Не сидіть вдома. Не страждайте на самоті. Бо це руйнує. Завжди є хтось, з ким вам буде цікаво поговорити, кудись піди, щось корисне дізнатися чи зробити разом. Повірте мені. Я втратила дім і майстерню. Втрачено все, що збиралося і створювалося роками. Мої сценічні костюми. Унікальні матеріали і заготовки для майбутніх творів. Не кажучи вже про домашній побут. Ми з мамою опинилися на вулиці… Мій відчай не знав меж… Мамі теж було дуже тяжко. Ми – обидві творчі натури – стояли перед прірвою відчаю і зневіри. А потім ми переїхали жити до брата. Там у них – гарний парк. Якраз весна, природа оживає. Ми годинами ходили по тому парку і дивилися на дерева, листочки, слухали пташок. І лише тоді відкрилося сокровенне: Ми живі! – Мамо, ми вижили! – кажу їй. – А багато наших сусідів – ні… Як можна не дякувати Всесвіту за це?! Тому я впевнено кажу: не бійтеся важких часів, щось обов’язково робіть із того, що у вас добре виходить. Не бійтеся починати знову і знову. Якщо ми живі – то можемо почати ще раз! Бородянка зруйнована і понівечена, але ми нескорені. Все відновимо. І наша виставка це засвідчує.

СловОпис: – Українське мистецтво з перших днів війни захищає національні інтереси і працює задля перемоги. Дякую, що тримаєте правильний курс!

Мистецька виставка ” Україна є! Україна буде!” в Національному музеї літератури триватиме до 24 серпня. Йдіть туди за душевною розрадою та красою, за відновленням рівноваги і гармонії. Переможемо!

Записала Антоніна Палагнюк