Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

Унікальний міжнародний дитячий проєкт, який народився під гул сирен

І в Україні з’явився унікальний міжнародний проєкт «Діти проти війни». Він про світовідчуття українських дітей, про їхнє осмислення війни та ставлення до неї. Зазвичай такі проєкти з’являються вже опісля, коли люди повертаються в спогадах до тих подій, але цей у режимі реального часу показує людству війну очима дітей.

«Цей проєкт народився під гул сирен. Хотілося показати жахіття війни очима дітей і надихнути їх на творчість. Сотні дітей вбито, сотні поранено, 2 мільйони дітей опинились поза межами України. Це наш великий біль», – каже керівниця проєкту дитяча письменниця та відома журналістка, викладачка Університету Грінченка Мар’яна Ангелова.

«Діти проти війни» — мистецький проєкт, що збирає дитячі малюнки, щоденники та вірші. Тобто все те, що можна зберегти та меморіалізувати в пам’ять про російсько-українську війну. Це чудова нагода українським дітлахам творити, а глядачам з усього світу прорефлексувати й відчути цей травматичний досвід знищень, бомбардувань, болю та страху. Над проєктом працювали учасники з Польщі, Канади, Ізраїлю, Чехії, Франції, Італії, Канади та Лівану. Головними партнерами проєкту стали Університет Грінченка та Міністерство молоді та спорту України.

«Ми хочемо спонукати дітей до творчості, щоб вони малювали, писали, легше проживали свою травму. Аби вони відновили ту велику жагу до миру, до мрії, яка завжди властива дитині», — зазначає Мар’яна Ангелова.

У межах проєкту створено музей віртуальної реальності, де можна взаємодіяти з експонатами. Це надасть змогу побувати в тій атмосфері та місцях, де перебували діти в перші місяці війни, або й досі страждають від таких умов. У музеї планується чотири зали: бомбосховище, Харківське метро, яке масово поетизоване в піснях і віршах, евакуаційний потяг і Бузівська школа на Київщині.

Окремої уваги заслуговує остання локація, що від навали рашистів вціліла лише на 20%. Як зазначив під час презентації проєкту директор Бузівської школи Сергій Харитонченко, тут раніше навчалося 510 учнів, однак тепер приміщення розбите й до нового навчального року вони навряд чи зможуть прийняти дітей.

І автори проєкту, і дирекція школи, і самі бузівчани щиро сподіваються, що завдяки цьому проєктові самі ж діти й допоможуть дітям: його популярність у світі дозволить залучити кошти від інвесторів, щоб відновити роботу конкретної школи, аби вона знову повернулася до життя.

До міжнародного проєкту можуть долучитися всі охочі, надіславши дитячі роботи через певну реєстраційну форму на сайті проєкту, або написати на пошту проєкту. Тоді кожен зможе побачити свій витвір на екрані — у віртуальному музеї війни. Посилання на форму: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfG4cNMS0-iI0Lmu6JyqCw14TzT72nqvR0Y01I506XujuLOJg/viewform

Також проєкт «Діти проти війни» запрошує до участі волонтерів, які зможуть допомогти у відскануванні робіт і їхньому розміщенні. Можна написати на пошту: childrenagainstwar.ua@gmail.com

Детальніше про роботу можна дізнатися на сайті проєкту: https://www.childrenagainstwar.kiev.ua/

Дарина Кучережко,

студентка Університету Грінченка