УКРАЇНСЬКА МОВА ТА ЛІТЕРАТУРА – ОСОБЛИВОСТІ ЗНО-2020

В січні розпочинається реєстрація на пробне ЗНО-2020. Цьогоріч дещо змінилися дати проведення тестування, так тренувальна сесія  призначена на 21 та 28 березня, а основна розпочнеться 21 травня тестом з математики.

У 2020 Міністерством освіти і науки України затверджено (додаток 4 наказу №1285 від 11.10.2019 р.) один основний предмет для вступу на всі спеціальності – українська мова і література. Другий і третій заклади освіти визначають самостійно, залежно від профілю.

Також дійсними для вступу будуть сертифікати попередніх років(2017, 2018, 2019), щодо результатів з англійської, французької, німецької та іспанської мов прийматися будуть тільки сертифікати 2018, 2019 та 2020 років. Мінімальний прохідний бал на бюджет встановлено на позначці 125, а на спеціальності «Право», «Публічне управління і адміністрування», «Міжнародні відносини», «Фармація, промислова фармація» – 150.

У 2020 році сертифікаційна робота з української мови і літератури налічує 58 завдань різних форм і складається з трьох частин: «Українська мова» (33 завдання), «Українська література» (24 завдання) і «Власне висловлення» (одне завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю).

Щодо нової редакції українського правопису у ЗНО, то Міністерство освіти і науки України у наказі № 1033 від 29.07.2019 надало роз’яснення, що у завданнях ЗНО протягом п’яти років будуть використовуватися норми Українського правопису, які не зазнали змін. Іншими словами, у тесті з української будуть відсутні ті завдання, які стосуються нових правил.

Що стосується власного висловлення, то тут школярі зможуть обирати. Якщо учасник незалежного тестування забажає користуватися новим правописом у своєму висловленні, його відповіді оцінюватимуться як правильні. Водночас написання слів згідно з попередніми нормами упродовж ще п’яти років також не вважатимуться помилковими. Екзаменатори лише позначатимуть слова, що не відповідають чинному правопису, але до загального обліку, який впливатиме на сумарний бал роботи, їх не вноситимуть.

Найбільше змін зазнала програма з української літератури. Так, вилучено: афоризми Григорія Сковороди; «Маруся» (Григорій Квітка-Основ’яненко); «Гайдамаки» (Тарас Шевченко); «Гімн» (Іван Франко); «Земля» (Ольга Кобилянська); «Молюсь і вірю. Вітер грає…» (Максим Рильський); «Київ – традиція» (Микола Зеров); «Дитинство» (Юрій Яновський); «Україна в огні» (Олександр Довженко); «Залізний острів» (Олесь Гончар); «Як добре те, що смерті не боюсь я» (Василь Стус); «О земле втрачена, явися…» (Василь Стус); «Українське альфреско» (Ліна Костенко); «Стилет чи стилос?» (Євген Маланюк).

Натомість додано: «Захар Беркут» (Іван Франко); «Камінний хрест» (Василь Стефаник); «Valse mélancolique» (Ольга Кобилянська); «У теплі дні збирання винограду…» (Максим Рильський); «Майстер корабля» (Юрій Яновський); «Лебеді материнства» (Василь Симоненко); «Наша мова» (Василь Голобородько); «Модри камінь» (Олесь Гончар); «Господи, гніву пречистого…» (Василь Стус); «Два кольори» (Дмитро Павличко); «Уривок з поеми» (Євген Маланюк); у творі «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (Панас Мирний) – до програми ЗНО включено тільки першу та четверту частини, замість усього твору автора.

Тож ми підібрали для вас три мобільні додатки, що базуються на новій програмі:

• ЗНО 2020. Українська мова і література (4,2 – 150 відгуків)

Серед основних переваг застосунку можливість роботи офлайн, чітка структурованість теоретичного матеріалу, доступ до повнотекстових версій творів, тренувальні тести до кожної теми.

• ЗНО 2020 тести: Українська література (4,6 – 861 відгук) та ЗНО 2020 тести: Українська мова (4,3 – 311 відгуків)

Найкраще про цей додаток сказали його розробники – «нічого зайвого, лише тести».

• ЗНО 2020. Реальна підготовка. Українська мова (4,1 – 1 тис. відгуків)

Платний застосунок, з можливістю адаптації програми підготовки до кожного користувача.  Серед найвагоміших переваг – пояснення до правильних відповідей, що дає змогу проаналізувати власні помилки. Містить розумну систему повторень. Після завантаження додатку можна пройти 15 уроків безкоштовно.

Цікавої підготовки!

Підготувала Анна Москальчук