ТОП – 11 ЦІКАВИХ ФАКТІВ ІЗ ЖИТТЯ ВІДОМОГО УКРАЇНСЬКОГО ПИСЬМЕННИКА МИХАЙЛА СТЕЛЬМАХА

«Я мрію так життя прожити, щоб кров і піт віддать землі своїй, щоб у плодах моїх хилились віти, щоб розроставсь в глибинах корінь мій»

Ці рядки стали девізом життя Михайла Стельмаха і зовсім не дарма. Згадаймо цікаві факти про видатного українського прозаїка та поета ХХ століття.

• Першим у селі отримав вищу освіту, закінчивши літературний факультет Вінницького педагогічного інституту і потім до 1939 року вчителював на Київщині.
  • 1939 року був мобілізований до Червоної армії, став учасником німецько-радянської війни. На війні був двічі поранений.
  • Після війни, на запрошення поета Максима Рильського, став співробітником Інституту фольклору, етнографії та мистецтва АН УРСР (1945–1954 роки).
  • Жив у Києві, у будинку письменників Роліті по вулиці Леніна (нині Богдана Хмельницького), 68.
  • Є свідчення стосовно зв’язків Стельмаха з українським підпіллям.
  • Творив у жанрі соцреалізму. Писав вірші, але, починаючи з 1940-х років, працював у прозовому жанрі. Автор поетичних книжок для дітей.
  • Заслуга Стельмаха — перша публічна розмова про факт «незрозумілого» голоду 1932-33 в Україні у глухі брежнєвські часи. У творі «Чотири броди» (1978) Стельмах примушує українське суспільство згадати про жертв Голодомору, вказує на відвертих колаборантів, які брали участь в організації штучного голоду на селі.
  • Окрім прози та поезії, він займався написанням п’єс та сценаріїв для фільмів.
  • Був одружений та мав трьох дітей. Діти обрали дотичні професії до батькової.
  • На честь Михайла Стельмаха названо вулиці у Києві (1987), Вінниці, Львові, Тернополі, Івано-Франківську, Ужгороді, Хмельницькому, Броварах та в інших населених пунктах, парк у м. Ірпінь.
  • Михайло Стельмах мав звання Героя Соціалістичної Праці. Він був депутатом Верховної Ради СРСР та академіком АН УРСР. Входив до Спілки письменників України.

Який факт вразив вас найбільше?

Підготувала Яна Чепурнова