Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

ТАКІ НЕВІДОМІ БІОГРАФІЇ ДАВНО ВІДОМИХ УКРАЇНОК

8 березня в багатьох країнах світу відзначають Міжнародний жіночий день. В Україні воно також досі залишається популярним та вихідним днем.

Які ж витоки цього свята? Із кінця 19 століття жінки розпочинають активну кампанію за здобуття рівних прав та свобод в абсолютно чоловічому світі. Історично так склалося, що статус жінок вважався нижчим в освіті, науці, медицині, політиці.

Тому ми зробили тематичну добірку: «Жінки, що змогли».

  1. Анна Ярославна

Третя з чотирьох дочок київського князя Ярослава Мудрого, дружина французького короля Генріха І, перша королева Франції. Жінка, яка змінила хід французької історії та вдихнула життя в їхню культуру та розвиток.

Для вінчання в кафедральному соборі міста Реймс Анна привозить з Києва Євангеліє. До речі, аж до 18 століття всі королі Франції даватимуть присягу на цьому Святому Письмі.

  1. Роксолана

Найвидатніша жінка 14 століття, дружина султана Османської імперії Сулеймана І Пишного. Мала сильний вплив на Сулеймана як дружина та понад три десятиліття була найвпливовішою особою у мусульманському світі.

До татарського полону Роксолана потрапила в маленькому віці. Тривалий час вона виховувалася у палаці кримського хана в Салачику, вже пізніше – подарована султанові Сулейманові.

livejournal.com

  1. Маруся Чурай

Славнозвісна співачка та поетеса, якій приписують низку пісень «Ой не ходи, Грицю», «Котилися вози з гори», «Засвіт встали козаченьки» та інші.

Дівчина померла досить рано – у 28 років. Деякі джерела вказують, що у в’язниці Маруся підхопила сухоти, що й призвело до смерті. Інші джерела свідчать, що після суду дівчина відправилася до монастиря замолювати свої гріхи, де й зустріла свою смерть.

  1. Марко Вовчок

Українська письменниця, яка писала твори антикріпацького спрямування та описувала історичне минуле України. Вона подарувала світові такі твори: «Максим Гримач», «Три долі», «Інститутка», «Маруся» та інші.

Судом з 19 літераторів була засуджена за плагіат при роботі над перекладами казок Андерсена, після чого переїхала до Тверської губернії.

  1. Марія Заньковецька

Акторка та театральна діячка, провідна зірка українського театру. Її талант цінували як українська інтелігенція, так і еліта Російської імперії, виключно з Олександром ІІІ.

Аби увійти в образ Олени з «Глитай», Заньковецька поїхала до психлікарні зчитувати емоції та поведінку.

  1. Соломія Крушельницька

Найвидатніша співачка світу: серед численних нагород звання «Вагнерівська примадонна» 20ст. На одній сцені виступала з Енріко Карузо, Тіттою Руффо, Федором Шаляпіним.

Соломія Крушельницька з дитинства любила грати «в артистку»: перебирала бабусині плаття, декламувала та співала.

  1. Марія Примаченко

Народна художниця, яка працювала в стилі «наївного мистецтва». 2009 рік — за рішенням ЮНЕСКО — визнано роком Марії Примаченко.

Наприкінці червня 2006 з будинку художниці вкрали 77 картин. Частину з них вдалося повернути. Цей випадок вплинув на здоров’я сина Федора, який жив у будинку матері. А його родина стала обережнішою з непроханими гостями (будинок художниці завжди був відкритий для відвідувачів).

  1. Ліна Костенко

Письменниця, поетеса-шістдесятниця. Лауреат Шевченківської премії, Премії Антоновичів. У радянські часи брала активну участь у дисидентському русі, за що була надовго виключена з літературного процесу.

Ліна Костенко відмовилася від премії «Золотий письменник України», не пояснивши причини, також від звання Героя України, яке їй хотів вручити Ющенко. А фраза – «Політичної біжутерії не ношу» – стала майже афоризмом.

Анна Літвінчук