СУРЖИК: ШО ЦЕ І ШО З НИМ ДЄЛАТЬ

“Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову. Ми повинні бути свідомі того, що мовна проблема для нас актуальна і на початку ХХІ століття, і якщо ми не схаменемося, то матимемо дуже невтішну перспективу” © Ліна Костенко

В магазині чую: «Добрий дєнь, пакет нада? Карта магазина єсть?». В тролейбусі «показую білєт», а у кав’ярні мені роблять «кохве с молоком».
Суржик оточує з усіх сторін. Як українці дійшли до цього і чому?
Суржик – це українсько-російська мішанина, мова, в якій штучно об’єднані без дотримання літературної норми елементи різних мов. Буквально — суміш жита з пшеницею, а також борошно з такого зерна.
Українські соціолінгвісти вважають, що змішування двох мов відбулося в кінці XVII— на початку XVIII століття через:
приєднання українських земель до Російської імперії;
упровадження російської та заборони української мов;
переселення народів у радянські часи та інше.
Суржик став настільки звичним, що його інколи називають «третьою мовою» поряд з українською і російською.
Згідно з останніми дослідженнями, ось така регіональна статистика послуговування суржиком:
центральна частина – 14,6%;
північна частина – 21,7%;
східна частина – 9,6%;
південна частина – 12,4%;
західна частина – 2,5%.

Не українці єдині
Аналогічні явища існують і в інших мовах в багатьох країнах. Наприклад, в білоруській мові – «трастянка», у США – поєднання іспанської та англійської мов має назву «спангліш», навіть у Німеччині присутнє поєднання англійської та німецької – «денґліш».

Борітеся – поборите!
Суржик фатально впливає нашу мову, паплюжить її. Чи можна прибрати його зі свого життя? Звичайно! Ось коротка інструкція:
читайте більше літератури українською мовою, записуйте нові цікаві слова. Таким чином ви збагачуєте свій лексичний запас;
вчіть вірші, приказки, афоризми;
не забувайте стежити за мовленням, краще два рази подумати й сказати правильно;
виправляйте своїх знайомих – це не соромно;
знайдіть в соціальних мережах спеціалізовані групи, у яких подають інформацію щодо правильності написання і говоріння українською. Один із таких – «СловОпис» від  Київського Університету імені Бориса Грінченка;
активно пізнавайте українську культуру – музеї, театри, опери та інше.

Проблема суржику значно ширша, ніж здається. Кожен повинен почати з себе, збагачувати власне мовлення., тоді проблема зникне.

Яна Невгод,

студентка факультету журналістики Університету Грінченка