Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО БІЛИЙ ТИЖДЕНЬ

Із давніх часів Великдень – глибоко шановане свято серед українців. Зазвичай його святкують  вдома у колі родини. Не дивно, що напередодні Великодня в українців кожен день протягом тижня (Страсний або Білий тиждень) присвячується певним турботам.

У понеділок Страсного тижня служиться молебень, що покладає початок церковному чину мироваріння. Миро – це суміш із 50 речовин на основі оливкової олії, трав та смол. Миро вважається святинею, кладеться на зберігання у вівтар і використовується під час таїнства Миропомазання. Готується миро один раз на рік – з понеділка по середу Страсного тижня, а у четвер освячується.

У Великий вівторок Христос пророкує зруйнування Єрусалима і змальовує Страшний Суд, головним критерієм на якому будуть справи нашої любові до ближнього, де ми проявлятимемо наше справжнє ставлення до Христа: «Так, як зробили одному з малих цих, Мені зробили».

Велика середа – день зради Юдою Іскаріотом свого Учителя за 30 срібняків.

З понеділка по середу Страсного тижня в храмах звершуються Літургії Григорія Двоєслова або ж Передосвячених Дарів.

Чистий четвер – це день, коли згадують про останні дні Ісуса Христа перед розп’яттям. У цей день потрібно очиститися як духовно, так і фізично. Вважається, що вода цього дня має цілющі властивості. Також, потрібно зробити генеральне прибирання у своєму будинку чи квартирі. Необхідно вимити підлогу, вікна, стіни, стелі, а також витерти пил і викинути все сміття. Господині у цей день також випікають паски, розфарбовують яйця. За традицією, вранці ставлять тісто, щоб “піднімалося”, а вже після прибирання в будинку беруться до справи.

Велика п’ятниця — найскорботніший день, тому що саме в п’ятницю Ісус був розп’ятий і помер на Хресті, викупивши людські гріхи. У цей день слід повністю відмовитися від їжі. Лише ввечері можна з’їсти хліба та попити воду. Також потрібно уникати веселощів та різних розваг.

У суботу тіло Христа «перебувало в труні», але душею Спаситель зійшов у пекло і вивів з нього душі праведників. Ввечері в храмах розпочинають святкове богослужіння, щоб зустріти Воскресіння Христове.

Світла субота або Тиха субота – день доброти, примирення і всепрощення. Сьогодні обов’язково попросіть вибачення у всіх, кого ви могли образити. Особливо заборонене лихослів’я цього дня. Хто не встиг напекти пасок, може це зробити в суботу. Також варто зібрати кошик, який буде освячуватись. Обов’язково потрібно роздати милостиню усім, хто цього потребує, з тих, кого ви зустрінете на своєму шляху.

Великдень. У день свята християни славлять Спасителя і вітають один одного словами “Христос воскрес!”. А у відповідь на них кажуть: “Воістину воскрес!”. Уранці вся сім’я сідає за великодню трапезу, починати яку слід із освяченої паски та писанок і крашанок, а вже потім смакувати іншими скоромними стравами. Існує весела великодня традиція – христосання, пов’язана із писанками та крашанками. Потрібно, зокрема, взяти крашанку й стукнути нею об крашанку іншого учасника: чия із них трісне першою – той і програв, а переможця чекає вдача протягом року.

Яна Чепурнова