Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

ЩО ТАКЕ ПРАВИЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ ТА ЯК ПОЧАТИ ВЕСТИ ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ

Карантин з його малорухливим способом життя вніс свої корективи  до багатьох тем, а до теми харчування особливо. Як тепер зняти зайві кілограми й повернутись до звичного образу та способу життя? Як мати гарний вигляд та чудово почуватись? Ці питання зараз стали неабияк актуальними.

Тож розмовляємо про це з дієтологом Мариною Мироник.

Марино, що це таке правильне харчування?

Точного поняття правильного харчування немає, адже насправді воно для кожного своє, тому що у всіх різі смаки та вподобання у їжі. Якщо говорити загалом, то правильне харчування – це коли ви харчуєтеся збалансовано, не їсте багато цукру, не п’єте каву, не споживаєте надмірно алкоголь.

Сьогодні харчуватися правильно досить важко, тому що їжа, яку продають на прилавках супермаркетів, майже вся виготовлена штучно, або з нітратами.

 

Яка різниця між правильним харчуванням та дієтою?

Правильне харчування —- це їжа, яка має забезпечувати нормальний розвиток і життєдіяльність нашого організму, убезпечувати від хвороб.

А дієта — це зазвичай те, що прописує лікар як рекомендацію, коли ми вже хворіємо, або маємо надмірну вагу. В інтернеті є такий відомий сленг «ОБС» (одна баба сказала): тобто одній дієта допомогла і вона її тепер рекомендує усім. Це категорично неправильно, адже всі дієти індивідуальні та по-різному діють на той чи інший організм, у кожного метаболізм проходить по своєму: у когось він швидкий у когось повільний, треба розуміти, що їсти в такі моменти.

 Як має починатися день людини, яка веде здоровий спосіб життя?

У першу чергу ми маємо зрозуміти, що завжди день потрібно починати з води. Як ми зранку прокидаємось і нам треба розбудити своє тіло, ми вмиваємось, так само нам треба вмитися із середини, бо вода запускає всі регуляторні процеси в організмі. Мінімум один, максимум два стакани води зранку і тільки через 30-40 хвилин можемо приступати до нашого сніданку.

Сніданки у кожного різні, часто ми любимо снідати кашею, зазвичай це вівсянка, до речі, останнім часом, не дуже рекомендується, бо вважається генномодифікованою, вона слизообволікає та зашлаковує наш кишківник. Тим паче не рекомендовано, якщо у людини є певні проблеми зі шлунково-кишковим трактом, краще все ж таки на сніданок зробити собі фруктовий смузі, чи брускети з бездріжджового хліба з салатом. Якщо ж ви любите все-таки кашу, то я б рекомендувала обирати гречку, її можна на ніч запарити й вона буде набагато корисніша.

 

З якого віку варто починати харчуватися правильно?

У 21 столітті людина має дивитися за своїм здоров’ям від народження. Зараз все частіше хворіють молоді люди 20-30 років, а буває, ще в меншому віці, і ніхто не розуміє, звідки беруться їхні хвороби, раніше такого не було.

Споживання корисної їжі та прийом води мають бути на регулярній основі у людей будь-якої вікової категорії. Доглядати за собою потрібно з молоду.

Чи дорого харчуватися правильно?

Звичайно, що беззатратно ви це не зробите, але можна пошукати альтернативу. Наприклад,  взяти каву, яку ми купуємо майже кожного ранку дорогою на роботу,  ми її випиваємо за 10-15 хвилин та не отримуємо ніякої користі, максимум бадьорість на одну годину, а стакан цієї кави коштує 26 гривень, приблизно так само коштує кілограм яблук, але цей кілограм ми можемо їсти протягом 3-4 днів. Також до прикладу можна взяти макарони та гречку, ціна цих продуктів майже однакова, але гречка набагато поживніша і в ній більше мікроелементів та вітамінів.

Якщо прорахувати здорове харчування без шкідливих вуглеводів, ми побачимо, що правильно харчуватися – це не більш затратно, ніж шкідлива їжа, яку ми час від часу собі дозволяємо.

Відомим фактором є водний баланс, скільки потрібно пити води на день, та що робити, якщо багато випити не можеш?

Наш організм складається з води майже на 80%, тому протягом дня бажано випивати свою норму. Норма води у кожного своя, адже у всіх різна вага. Кожен може розрахувати свій об’єм води, який потрібно випити протягом дня: це 30-40 мл на 1 кг ваги. Якщо ж людині важко випивати стільки води, не потрібно себе пересилювати, до всього має бути плавний підхід.

Найкраще ми п’ємо воду тоді, коли ми більше рухаємося. Зараз у 21 столітті люди більше сидять за комп’ютерами, з телефонами, у нас сидяча робота, ми малорухомі. Аби нам хотілось пити, ми маємо більше рухатися.

Чим можна чимось замінити воду?

Досить часто ми замінюємо воду соками, компотами, чаєм, лимонадом, але це неправильно, ми маємо пити чисту воду. Наші бабусі й дідусі не знали, що таке кока-кола, тому прожили довго.

Зараз у ту воду, яка стоїть на прилавках магазинів, додають антибіотики, адже справжня вода не може так довго стояти, якщо набрати воду з джерела, то вона через кілька днів вже позеленіє, адже в ній є живі речовини, саме такою має бути вода.

Якщо у вас немає корисної води, то у вас є бутельована, ви можете додати в неї лимон і випити її за 5 хвилин. Лимон зробить її лужною, така вода більше наближена до нашого внутрішнього середовища.

Скільки часу потрібно займатися спортом, аби почуватися краще?

Варто починати хоча б із зарядки. Щоб зробити зарядку, не потрібно багато зусиль: ви прокинулись, попили води, розтягнули свої плечі, руки, повіджималися від долівки, понахилялися в різні боки. Також намагайтеся більше ходити, адже ходьба – це велика зарядка для людини, тому що працює багато груп м’язів. Знайдіть для себе людину, яка буде теж зацікавлена в таких тренуваннях, за компанію завжди веселіше.

Знаходьте час, аби дбати про себе, і тоді ваш організм скаже вам дякую.

 Взяла інтерв’ю Єлизавета Трум,

студентка Інституту журналістики Університету Грінченка