ЩО МИ ЗНАЄМО ПРО МАРІЮ ГРІНЧЕНКО

Марія Миколаївна Грінченко-Загірня – українська письменниця, поетеса, вчителька, перекладачка, редакторка та просвітителька. Список досягнень Марії Миколаївни можна продовжувати безкінечно. Знана під псевдонімом Марія Загірня. Народилася 1 червня 1863 року в російській сім’ї Гладиліних. Незважаючи на походження, відстоювала ідею українського національного відродження.

За освітою була вчителькою – працювала в сільській школі. Після одруження розпочала просвітницьку діяльність. Марію Миколаївну часто загадують у роботах про життя та творчість її чоловіка Бориса Дмитровича Грінченка. Вона – ідеальна дружина, помічниця та ідеологічний союзник в житті Бориса Грінченка. І це не дивно, адже це було подружжя, закохане в українську національну ідею. Разом вони викладали українську мову школярам, поширювали українське слово серед населення, писали підручники, збирали та систематизували фольклорну спадщину.

В рамках просвітницької діяльності Марії Грінченко добре вдавалося писати науково-популярні матеріали, зрозумілі широким верствам населення. Перекладати українською твори Толстого та оповідання про життя Лінкольна.

Сім’я Грінченків внесла неоціненний вклад у розвиток української національної ідей, незважаючи на те, що в той час все українське було під забороною. Їх часто переслідували, арештовували та допитували.

Марії Грінченко-Загірній випала нелегка доля. Їй довелося поховати свого чоловіка, доньку та внука. Проте після смерті бизьких Марія Грінченко не покинула працю. Вона брала участь в підготовці видання-читанки «Рідне слово» (1912).

За часів УНР Марія Грінченко була членом Всеукраїнського національного конгресу – законодавчого органу Української народної республіки. Співпрацювала з Товариством «Просвіта», що відстоювало право української мови на існування, збереження української культури та українську освіту. Писала для них твори та надсилала для публікації твори Бориса Грінченка. Вона продовжила самотужки закладати фундамент української національної культури. Визначна особистість та сильна жінка.

Олена Горбаченко,

студентка Інституту журналістики Університету Грінченка