«Радіо Україна» в Чехії допомагає українським біженцям

Наприкінці березня в столиці Чеської Республіки Празі розпочало онлайн-мовлення «Радіо Україна» . Менш як за півтора місяці воно стало культурним та консультаційним осередком для українців, які змушені були, рятуючись від війни, переселитись із дітьми до Чехії. Переважно це жінки та люди похилого віку, які, часто втративши оселі й рідних, втікали від війни.

Чехія, до речі, дуже гостинно відкрила свої двері для українців (а біженців на сьогодні нараховується тут понад 300 тисяч). І надалі виникла необхідність інформаційного забезпечення такої великої кількості людей.

Тож саме для цього й було відкрито офіс «Радіо Україна» за участі Надзвичайного і Повноважного Посла України Євгена Перебийноса та міністра освіти Чеської Республіки Петра Газдіка, а також міністра культури Чеської Республіки Мартіна Бакси.

Контент «Радіо Україна» спрямовано на задоволення інформаційних потреб українських мігрантів. Тут і новини з України та Чехії, й авторські програми, й консультаційні випуски з експертами на ті чи інші актуальні теми, і навіть дитячі програми з українськими казочками.

Основа команди новоствореного офісу – відомі знані радіожурналісти, які працювали в офісі Української служби Радіо Свобода (RFE/RL) у Празі, ті, хто приїхав з України, і хто пройшов за конкурсом, уже перебуваючи в Чехії.

«Головна мета та місія «Радіо Україна»  – надавати важливу практичну інформацію українській громаді, яка проживає по всій Чехії. Ми пропонуємо цікаві поради, розвагу та музику, багато нових українських хітів. Керує «Радіо Україна» медіагрупа «Медіа Богемія», яка вже багато років є одним із найбільших гравців на чеському радіоринку. До групи належать такі популярні радіостанції, як, наприклад, «Радіо Бланік» і «Хітрадіо». Керівником цього проєкту є пан Лукаш Надворнік, саме він висловив ідею створити у «Медіа Богемія» таке україномовне радіо.

Патронат над «Радіо Україна» взяв посол України в Чехії Євген Перебийніс, який активно підтримує нашу роботу. Приємно зазначити, що й дружина посла – Ольга Перебийніс начитала для наших наймолодших слухачів казочку «Івасик-Телесик», яку охоче слухали і дорослі, і малеча.

Для нас важливо не лише те, що ми маємо можливість мовити українською для наших слухачів, а й те, що ми допомагаємо Україні, інформуємо її громадян, котрі саме тут, у Чехії, знайшли прихисток і допомогу. Ми вдячні чеським колегам, які навчили нас технічних речей, адже ми відкрилися в надзвичайно короткий термін – буквально за 3 тижні!!

Серед наших колег є дві модераторки, які також біженки. Крім того, відома українська журналістка Соня Кошкіна готує тричі на тиждень подкасти – розмови з оборонцями України. Невдовзі – в іншій серії подкастів – у нас можна буде почути зворушливі розповіді жінок про те, як вони опинились тут, утікаючи від війни», – розповідає шеф-редакторка «Радіо Україна», відома радіожурналістка Людмила Ваннек.

Почути українські радіохвилі в Чехії можна на сайті «Радіо Україна», або через мобільний застосунок у телефоні, що транслює радіопрограми (наприклад, radia.cz).

Репортаж підготувала Тамара Куцай