Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

Про долю копійки

Недавно Національний банк України запропонував припинити випуск дрібних монет.

Прес-служба регулятора повідомила про механізм округлення загальних сум у чеку за товари та послуги, тоді як безготівкових розрахунків це нововведення не стосувалося б.

Ми вирішили провести бліц-інтерв’ю на тему: «Чи потрібні людям монети номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок та яку роль вони відіграють в житті українця?».

 

Марина Шнайдер, студентка:

– Я сама особисто постійно страждаю від того, що не знаю, куди подіти ці монети номіналом 5 копійок, а особливо 1-2. У мене вже гора їх, але продавці не охоче їх беруть, коли треба розплатитися не лише паперовими грошима, а ще й копійками. Тому, думаю, що виведення з обігу дріб’язку – це непогана ідея.

 

Анастасія Базько, економіст:

– Негативно. Карбування монет завжди було і завжди буде збитковим для будь-якої держави, але це не привід виводити дрібні монети з ужитку і тим самим ускладнювати розрахунки готівкою та ще більше знецінювати гривню.

Результат пошуку зображень за запитом "копійки"

Ярослава Струцинська, контент-менеджер:

– Загалом, мені все одно. Але навіть зараз, коли їх ще не припинили випускати, продавці або ж водії відмовляються брати монети номіналом 1,2 копійки. То куди ж їх подіти? Мені здається, ідея не така вже й погана.

 

Віталій Довбня, музикант:

-Думаю, можна поки виключити з обігу 1, 2 копійки. Якщо виявляється, що 5, 25 копійок не варті і металу з якого вони зроблені, то звісно їх теж потрібно виключати. Моє ставлення, твоє… воно ні до чого – це вимушені економічні дії.

 

Аліна Вахрушева, студентка:

– Я думаю, що це, можливо, й непогано, так як у більшості випадків ці монети, а саме – 1-5 уже не користуються таким попитом і не завжди зручно, коли називається сума, а в тебе нема таких монет і ти розраховуєшся тим, що є. І продавцю, і покупцю це незручно.

 

Роман Кононенко, старший пекар:

– Відмова від дрібних монет спричинить скорше незначне зростання цін, ніж їхнє зменшення. Водночас вартість виготовлення таких монет перевищує їхню номінальну вартість.

 

Альона Драч, студентка:

– Ставлюся нейтрально. Я вже й не пам’ятаю коли в останній раз тримала в руках монету номіналом менше 25 копійок. Проте ідея з округленням не до кінця мені зрозуміла. Знаючи, як у нашій країні проводяться реформи, здається, що і тут не все буде доведено до толку.

Пов’язане зображення

Валентина Клименко, мандрівниця:

– Думаю, що це неправильно. По-перше, будуть закруглювати не в нашу користь цінники. По-друге, зараз не час займатися саме цим питанням. По-третє, якщо вже таке й робити, то слідкувати, щоб ціни були без врахування цих копійок.

 

Марія Чорман, волонтер:

– Не знаю, як до цього ставитись. Мені якось байдуже. З одного боку якось незвично буде без монет, а з іншого – буде значно легше розраховуватись.

 

Юлія Чумак, бухгалтер:

– Моя думка така, що у припиненні  карбування монет номіналом 1,2 копійок логіка є. Бо це, при всій “повазі” до грошей – непотріб. А от заокруглювати суми у чеку за товари та послуги – цікаве питання. Якщо на користь покупця, то будь ласка. .Якщо ж навпаки, то ця ідея повна маячня.

 

Євгенія Капінос, школярка:

– Відповідь на це питання в мене неоднозначна. З одного боку, дрібні гроші – це незручно, а з іншого – майже всі цінники з копійками. І як чинити, якщо дрібних грошей не буде, заокруглювати ціни? Я не вважаю це варіантом. Ну і з власного досвіду скажу, що в Європі, куди ми так прагнемо, просто культ монет, вони ними користуються більше, ніж паперовими.

 

Альбіна Гайдаш, журналіст:

– Я вважаю, що це питання не таке важливе зараз. Відмінять дрібні гроші – я тільки за. У мене вдома постійно ціла гора монеток. Вона просто накопичується і майже нікуди не дівається. Я взагалі за повний перехід на картки.Результат пошуку зображень за запитом "копійки"

Погляди респондентів розійшлися, але помітити загальні тенденції: не так вже й складно.

Якщо одні підтримують таку ініціативу, то інші заявляють: «Нам байдуже!». Звичайно, можна погодитися, що це питання не на часі. У країні багато значно актуальніших завдань, тож що вже та 1 копійчина? Невже збанкрутуємо?

Невідомо, чи вплинуть думки українців на рішення Нацбанку, але знаємо напевне – ще ніколи байдужість до добра не доводила. Але невдовзі на фоні курсу, який скаче вниз, ми й так побачимо, яка вона, українська копійка, і чи в змозі вона гривню зберегти.

 

Софія Базько, студентка 3 курсу Інституту журналістики КУБГ